Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | Dual Series |
| Model | RTX 3060 Dual V2 OC Edition (DUAL-RTX3060-O12G-V2) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3060 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 |
| Engine Clock | |
| OC Mode | 1867 MHz (Boost Clock) |
| Gaming Mode | 1320 MHz (Base Clock) |
| 1837 MHz (Boost Clock) | |
| CUDA Cores | 3584 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 15 Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | v2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| LHR | 43 MH/s ETH hash rate (est.) |
| General | |
| Features | OC Mode |
| Axial-tech Fan Design | |
| 0dB Technology | |
| Stainless Steel Bracket | |
| Protective Aluminium Backplate | |
| Subtle Lighting Strip | |
| Auto-Extreme Technology | |
| GPU Tweak II | |
| Game Ready Drivers | |
| 2nd Generation RT Cores | |
| 3rd Generation Tensor Cores | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| NVIDIA Ampere Streaming Multiprocessors | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 200 x 123 x 38 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Out of stock
- Powerful Graphics Card - Ben, 5 July 2023
Great price, amazing service. Install GPU Tweak (or your preferred software) from ASUS to adjust your cards settings. Remember that by default the fans will be off until GPU gets above 50 Celsius then the fans turn on (silent mode) unless you use software to change that.
- Awesome Service - Jacobus J, 23 May 2022
Thanks so much to Wootware for helping me get my graphics card. Besides the fact that their prices were excellent, their service was impeccable. Thank you guys for making my purchase a positive experience.
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!



