Gigabyte GeForce RTX 3080 AORUS MASTER 12G GV-N3080AORUS M-12GD 1...
In stock with SupplierR15,099.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | TUF Gaming |
| Model | TUF-RTX3080-O10G-GAMING |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3080 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1440 MHz |
| Boost Clock | 1710 MHz (Gaming Mode) |
| Boost Clock | 1740 MHz (OC Mode) |
| CUDA Cores | 8704 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Memory Speed | 19 Gbps |
| Memory Size | 10GB |
| Memory Interface | 320-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x HDMI 2.1 |
| 3x DisplayPort 1.4a | |
| HDCP Support | HDCP 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320 |
| General | |
| Features | NVIDIA RT Cores |
| NVIDIA Tensor Cores | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA ANSEL | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 850W |
| Power Connector | 2x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.7 Slot |
| Dimensions | 299.9mm x 126.9mm x 51.7mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great - Greg, 28 June 2021
Great GPU
Understated.
Something to note if you're running AMD. Make sure you have the latest chipset drivers installed along with the AMD power Plans for windows. Set power plan to Ryzen High Performance.
If you don't have the right power plan for AMD, the GPU could underperform. - Review about the ASUS TUF 3080, with complete honesty. - Viki, 12 November 2020
This card definitely earned its spot as the best 3080 card available currently. It minimises the overly excessive RGB quantity to a small portion on its logo. It's extremely quiet and cool ,taking into account being relevant to it being on performance mode and on 4k. If you are able to spend money on a 3080 this should 100% be your first option. Fun Fact, this 3080 performs better than some 3090's worst 2x the price.
- Awesome GPU - Jannie, 9 October 2020
I am not a big gamer, more into Flight simulators.
And with this card I can easily run with Ultra settings at 1080p and easily manage 60fps.
The card also runs cool under full load at around 62 - 68'C but you can hardly hear the fans.
Done a medium overclock of 105MHz core and 500MHz memory all stable.
