| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AORUS Master |
| Model | RTX 3080 AORUS Master 12GB LHR (GV-N3080AORUS M-12GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3080 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1260MHz |
| Boost Clock | 1830MHz |
| CUDA Cores | 8960 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 384-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bandwidth (GB/s) | 912GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 2x HDMI 2.1 | |
| 1x HDMI 2.0 | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| HDCP | v2.3 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Gigabyte RGB Fusion 2.0 |
| Full Metal Backplate | |
| MAX-Covered Cooling with Alternate Spinning Design | |
| Wing Claw Impeller Design | |
| LCD Edge View Display | |
| 0-dB Technology | |
| Six Video Outs (Max 4 Simultaneous) | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Box Contents | Gigabyte GeForce RTX 3080 AORUS Master 12GB LHR (GV-N3080AORUS M-12GD) |
| Metal Stickers | |
| Manual | |
| Quick Start Guide | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 850W |
| Power Connector | 3x 8-Pin PCI PEG |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.7 Slot |
| Dimensions | 319 x 140 x 70 mm (L x W x H) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Gpu Upgrade - Raynier, 11 April 2026
I have been waiting for this GPU for a long time. And I mean a long time lol. I was so excited when I saw the card was finally in stock.
I have upgraded from a RTX 3060 12GB to this beauty. It's worth every cent. I have been testing all my games, especially my AAA games and it's performing beatifully without having to overclock the card. The RGB and the LCD display on the card is just an awesome bonus to this already beast of a card. The temperature on the card is very good. She is quite heavy though so please make sure you have a GPU support holder. I have been playing all my AAA games on quality and I have a very stable FPS. Overall I am really happy with the performance of this card. I would highly recommend it to anyone who enjoys gaming, you will not be disapointed. Thank you to Wootware for prompt and professional service as always. - Upgrade - Francois, 9 May 2025
Took a little long with the delivery, but understandable and worth it. Temperatures haven't reached 60 degrees yet. Without a doubt a great cool model of gigabyte's 30 series cards. Would recommend if you're looking to up your specs for a decent price!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Gigabyte GeForce RTX 3080 AORUS MASTER 12G GV-N3080AORUS M-12GD 1...
In stock with SupplierR15,099.00
