Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GeForce RTX 30 Series |
| Model | RTX 3080 TURBO 10G (GV-N3080TURBO-10GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3080 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 |
| Engine Clock | |
| Core Clock | 1710 |
| CUDA Cores | 8704 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19 Gbps |
| Memory Size | 10GB |
| Memory Interface | 320-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bandwidth | 760 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 1.4a |
| 2x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | v2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | Turbo Fan Cooling System |
| Vapor Chamber Direct Touch GPU | |
| Copper Heat Sink | |
| Double Ball Bearing Fan | |
| Metal Cover And Metal Back Plate | |
| Game Ready Drivers | |
| 2nd Generation RT Cores | |
| 3rd Generation Tensor Cores | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| NVIDIA Ampere Streaming Multiprocessors | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 2x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slots |
| Dimensions | 267 x 111 x 40 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Gigabyte GeForce RTX 3080 AORUS MASTER 12G GV-N3080AORUS M-12GD 1...
In stock with SupplierR15,099.00
