Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG STRIX Series |
| Model | ROG STRIX GS-BE18000 |
| Standards Implemented | WiFi 7 |
| IEEE 802.11be/ax 6 GHz | |
| IEEE 802.11be/ax/ac/n/a 5 GHz | |
| IEEE 802.11be/ax/ac/n/a/b/g 2.4 GHz | |
| IPv4, IPv6 | |
| Data Rates | 6 GHz: 11,529 Mbps (802.11be) |
| 5 GHz: 5764 Mbps (802.11be) | |
| 2.4 GHz: 688 Mbps (802.11ax) | |
| Operating Frequency | 2.4GHz / 5.0GHz / 6GHz (160MHz) / 6GHz (320MHz) |
| Antenna Design | Internal antenna x8 |
| Simultaneous Transmit/Receive | |
| MU-MIMO technology | |
| Platform | |
| CPU | 2.0GHz quad-core processor |
| RAM | DDR4 2 GB RAM |
| Storage | 256 MB Flash |
| Operating System | ASUSWRT OS with free software updates via internet connection |
| Operating mode | Router(AiMesh router), AiMesh node, Access point, Repeater, Media bridge |
| Security Features | Firewall |
| Access Control | |
| IP & MAC Binding | |
| Application Layer Gateway | |
| AiProtection Features | Router Security Assessment |
| Malicious Site Blocking | |
| Two-Way IPS | |
| Infected Device Prevention and Blocking | |
| Parental Controls | Web & Apps Filters |
| Time Scheduling | |
| Reward | |
| Parental Control Customized Internet Schedule | |
| Connectivity | |
| Ports | 1x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 WAN Port |
| 7x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Ports | |
| 1x USB 5Gbps Type-A Port | |
| Design | |
| Buttons | WPS Button, Reset Button, Power Button |
| LED Indicators | WAN (Internet) x1 |
| LAN x1 | |
| WiFi x1 | |
| Power x1 | |
| General | |
| Weight | 0.927kg |
| Dimensions | 225 x 90 x 225mm (H x W x D) |
| Color | Black |
| Router Administration | ASUS Router App for iOS, iPadOS, Android |
| Web Browser | |
| USB Feature Support | 4G / 5G Auto Mobile Tethering |
| File System : HFS , NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4 | |
| Safely Remove Disk | |
| Download Master | |
| Media Server | |
| Time Machine | |
| Samba Server | |
| FTP Server | |
| Shared Folder Privileges | |
| Wireless Capabilities | MU-MIMO |
| UTF-8 SSID | |
| WiFi MAC Address Filter | |
| Wireless Scheduler | |
| Wi-Fi Radar | |
| Airtime Fairness | |
| RADIUS Client | |
| Universal Beamforming | |
| Explicit Beamforming | |
| WAN Capabilities | Automatic IP, Static IP, PPPoE, PPTP, L2TP |
| IPSec | |
| Port Forwarding | |
| Port Triggering | |
| DMZ | |
| DDNS | |
| NAT Passthrough | |
| LAN Capabilities | DHCP Server |
| IPTV | |
| Wake on LAN (WOL) | |
| VLAN | |
| VPN Capabilities | Instant Guard |
| VPN Client L2TP | |
| VPN Client Open VPN | |
| VPN Client PPTP | |
| VPN Client WireGuard | |
| VPN Server IPSec | |
| VPN Server Open VPN | |
| VPN Server PPTP | |
| VPN Server WireGuard | |
| VPN Fusion | |
| Gaming | Game Boost / Acceleration |
| Mobile Game Mode | |
| Gear Accelerator | |
| ROG_First | |
| OpenNAT (Game Profile) | |
| Gaming Port | |
| Gaming Network | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ASUS TUF Gaming BE6500 WiFi 7 Dual-Band 2.5 Gigabit Ethernet AiMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R2,699.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF-BE3600 TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Dual-Band AiMesh Wireles...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
ASUS ZenWiFi BQ16 Wi-Fi 7 BE25000 Tri-Band Quad-Radio 10 Gigabit ...
Contact for AvailabilityR20,546.00









