Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cudy |
| Series | LTE Routers |
| Model | P2 AX3000 WiFi 6 Dual-Band 4G/5G LTE Router |
| LTE | |
| Cellular Standards | 5G Rel. 15 |
| DL 4G Cat. 12/ UL 4G Cat. 13 | |
| Antennas | 6× Internal |
| 2× SMA Connectors for Customized Antennas | |
| Detachable Antenna Connector | SMA Female |
| SIM Options | 1× Nano SIM Slot |
| LTE Supported Regions | Europe, Middle East, Africa, Asia-Pacific, Latin America |
| Max LTE Download Speed | 2.6 Gbps (NSA), 2 Gbps (SA) |
| Max LTE Upload Speed | 650 Mbps (NSA), 1 Gbps (SA) |
| Advanced | 5G & 4G Dual Connectivity, DL 4×4 MIMO, UL 2×2 MIMO |
| Cellular Bands | 5G Sub 6 GHz: n1/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/77/78 |
| LTE-FDD: B1/2/3/4/5/7/8/20/28/38/40/41/66 | |
| WCDMA: B1/2/5/8 | |
| Cellular APN | Band Select (Band Lock) |
| Cellular Mode Select | |
| Data Roaming | |
| APN Profile | |
| Manual APN Profile | |
| MBN | |
| MTU Value | |
| Cellular Modes | 5G NSA Only |
| 5G SA Only | |
| 4G Only | |
| Auto | |
| Internet Failover Sequence | WAN |
| WISP | |
| Cellular | |
| Ethernet WAN Mode | DHCP |
| Static IP | |
| PPPOE | |
| L2TP | |
| PPTP | |
| WiFi | |
| Wireless Standards | Wi-Fi 6 |
| Wi-Fi Modulation | Up to 1024K-QAM |
| Wi-Fi Efficiency | OFDMA, MU-MIMO, BSS Color |
| Max Capacity | 256 clients |
| Recommended Client Upper Limit | 100 clients |
| Wi-Fi Channel Widths | 20/40/80/160 MHz |
| Wi-Fi Security | WPA/WPA2/WPA3 |
| WPS | Supported |
| 5 GHz Wi-Fi Speed | 2402 Mbps |
| 2.4 GHz Wi-Fi Speed | 574 Mbps |
| 5 GHz Wi-Fi Streams | 2T2R (2×2 MIMO) |
| 2.4 GHz Wi-Fi Streams | 2T2R (2×2 MIMO) |
| Wi-Fi Antennas | 4x Internal, Fixed |
| Range | Max 170m |
| Platform | |
| CPU | 1.3 GHz Dual-Core, ARM Cortex-A53 |
| Flash Storage | 128MB (1 Gbit) NAND |
| System Memory | 512MB (4 Gbit) DDR3L On-Board |
| Operating System | Cudy OS with free updates |
| App Support | Cudy App for iOS, Android |
| System | |
| Operating Modes | Access Point |
| Router | |
| Mesh Node | |
| Mesh System | Cudy Mesh Satellite |
| Mesh Backhaul | Wireless Backhaul |
| Wired Backhaul | |
| Supports Multi-Band Backhaul (wired & wireless simultaneously) | |
| Hardware | |
| Ports | 1x Gigabit Ethernet RJ-45 WAN/LAN Port |
| 1x Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Port | |
| 2x SMA Female Antenna Connectors | |
| 1x RJ-11 Phone Jack for VoIP (VoNR/VoLTE) Service | |
| Buttons | WPS Button, Reset Button |
| LEDs | Power, Internet, Wi-Fi, Cellular status LEDs |
| Power | |
| Power Source | AC Power |
| Voltage | 100V ~ 240V |
| Input | 12V⎓1.5A |
| Power Consumption | 13.2W (Max) |
| General | |
| Colour | White |
| Certifications | FCC, CE |
| Dimensions | 116 x 202mm (W x H) |
| VPN | WireGuard Client/Server |
| OpenVPN Client/Server | |
| IPsec Client/Server | |
| Zerotier Client/Server | |
| PPTP Client/Server | |
| L2TP Client/Server | |
| DNS Options | DNS over TLS (CloudFlare, Google, Quad9, Custom) |
| Manual DNS | |
| Rebind Protection | |
| Override Client DNS | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ASUS TUF Gaming BE6500 WiFi 7 Dual-Band 2.5 Gigabit Ethernet AiMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF-BE3600 TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Dual-Band AiMesh Wireles...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
ASUS ZenWiFi BQ16 Wi-Fi 7 BE25000 Tri-Band Quad-Radio 10 Gigabit ...
In stock with SupplierR20,546.00
ASUS GT-BE98 ROG Rapture BE25000 WiFi 7 Quad-Band AiMesh Extendab...
In stock with SupplierR12,499.00









