Features Product Description
Additional Information
Reviews (2)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Asus |
| Series | Gaming Routers |
| Model | GT-BE98 ROG Rapture |
| Network Standard | WiFi 6 (802.11ax) |
| WiFi 7 (802.11be) | |
| IEEE 802.11a | |
| IEEE 802.11b | |
| IEEE 802.11g | |
| IEEE 802.11n | |
| IEEE 802.11ac | |
| IPv4 | |
| IPv6 | |
| Product Segment | BE25000 ultimate BE performance : 1376 5764 5764 11529 Mbps |
| WiFi Data Rate | 2.4GHz BE: 4x4 (Tx/Rx) 4096 QAM 20/40MHz, up to 1376Mbps |
| 5G-1Hz BE: 4x4 (Tx/Rx) 4096 QAM 20/40/80/160MHz, up to 5764Mbps | |
| 5G-2Hz BE: 4x4 (Tx/Rx) 4096 QAM 20/40/80/160MHz, up to 5764Mbps | |
| 6GHz BE: 4x4 (Tx/Rx) 4096 QAM 20/40/80/160/320MHz, up to 11529Mbps | |
| Antenna | External antenna x 8 |
| Transmit / Receive | 2.4GHz 4x4 |
| 5GHz-1 4x4 | |
| 5GHz-2 4x4 | |
| 6GHz 4x4 | |
| Processor | 2.6GHz quad-core processor |
| Memory | 256 MB Flash and 2 GB RAM |
| Boosts Speed | OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) |
| Beamforming: standard-based and universal | |
| 4096-QAM high data rate | |
| 20/40/80/160/320 MHz bandwidth | |
| Operating Frequency | 2.4 GHz |
| 5 GHz | |
| 6 GHz | |
| Operating Mode | Router (AiMesh router) |
| AiMesh node | |
| Access point | |
| Repeater | |
| Media bridge | |
| I/O Ports | 1 x 10Gbps for WAN/LAN |
| 1 x 2.5Gbps for WAN/LAN | |
| 1 x 10Gbps for LAN | |
| 3 x 2.5Gbps for LAN | |
| 1 x RJ45 10/100/1000Mbps for LAN | |
| 1 x USB 3.2 Gen1 | |
| 1 x USB 2.0 | |
| Buttons | WPS Button |
| Reset Button | |
| Power Switch | |
| LED control Button | |
| LED Indicator | WAN (Internet) x1 |
| 10G LAN x1 | |
| 1G/2.5G LAN x1 | |
| 6GHz x1 | |
| 5GHz-1 x1 | |
| 5GHz-2 x1 | |
| 2.4GHz x1 | |
| Power x1 | |
| Power Supply | AC Input : 110V240V (5060Hz) |
| DC Output : 19.5 V with max. 3.33 A current | |
| Package Content | GT-BE98 quad-band gaming router |
| RJ-45 cable | |
| Power adapter | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty card | |
| Product Weight (g) | 2000 g |
| Product Dimensions | 350.41 x 350.41 x 220.6 mm |
| AiMesh | AiMesh |
| Primary AiMesh Router | |
| AiMesh Node | |
| Game | Game Boost / Acceleration |
| WTFast | |
| ROG_First | |
| OpenNAT (Game Profile) | |
| Gaming Port | |
| Parental Control | Allow you to block access to unwanted websites and apps |
| Parental Control Customized Internet Schedule | |
| Maximum Parental Control profile: 64 | |
| Maximum Parental Control content filter rule: 64 | |
| Guest Network | The Guest Network provides Internet connection for guests but restricts access to your local network |
| Maximum Guest Network Rule: 2.4 GHz 5 GHz : 5 | |
| Guest Network Connection time limit | |
| Guest Network Encryption: Open system, WPA/WPA2/WPA3 Personal | |
| Security | WiFi Encryption: WPA/WPA2/WPA3 Personal |
| WPA/WPA2/WPA3 Enterprise | |
| Open System & OWE | |
| WPS | |
| Let's Encrypt | |
| DNS-over-TLS | |
| SSH | |
| Security Scan | |
| Firewall: Maximum Firewall Keyword Filter: 64 | |
| Maximum Firewall Network Service Filter: 32 | |
| Maximum Firewall URL Filter: 64 | |
| AiProtection | AiProtection Pro |
| Router Security Assessment | |
| Malicious Site Blocking | |
| Two-Way IPS | |
| Infected Device Prevention and Blocking | |
| VPN | Instant Guard |
| VPN Client L2TP | |
| VPN Client Open VPN | |
| VPN Client PPTP | |
| VPN Client WireGuard | |
| VPN Server IPSec | |
| VPN Server Open VPN | |
| VPN Server PPTP | |
| VPN Server WireGuard | |
| VPN Fusion | |
| Traffic Control | Adaptive QoS |
| Bandwidth Monitor | |
| Bandwidth Limiter: Maximum Bandwidth Limiter Rule: 32 | |
| Traditional QoS | |
| Traffic Monitor: Real-time Traffic Monitor | |
| Wired Traffic Monitor | |
| Wireless Traffic Monitor | |
| Traffic Analyzer: Traffic Analysis Period: Daily, Weekly, Monthly | |
| Website History | |
| WAN | Internet Connection Type: Automatic IP, Static IP, PPPoE, PPTP, L2TP |
| Dual WAN | |
| 3G / 4G LTE Dongle | |
| 4G / 5G Auto Mobile Tethering | |
| Port Forwarding: Maximum Port Forwarding Rule: 64 | |
| Port Triggering: Maximum Port Triggering Rule: 32 | |
| DMZ | |
| DDNS | |
| NAT Passthrough: PPTP, L2TP, IPSec, RTSP, H.323, SIP Passthrough, PPPoE relay | |
| LAN | DHCP Server |
| IPTV | |
| LAN Link Aggregation | |
| Manually Assign IP Address: Maximum Manually Assign IP Address Rule: 128 | |
| Wake on LAN (WOL) | |
| Wireless | MU-MIMO |
| UTF-8 SSID | |
| WiFi MAC Address Filter: Maximum MAC Filters: 64 | |
| Wireless Scheduler | |
| Airtime Fairness | |
| RADIUS Client | |
| Universal Beamforming | |
| Explicit Beamforming | |
| USB application | 4G / 5G Auto Mobile Tethering |
| File System: HFS , NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4 | |
| Safely Remove Disk | |
| AiCloud | |
| Download Master | |
| AiDisk | |
| Media Server | |
| Time Machine | |
| Samba Server | |
| FTP Server | |
| Shared Folder Privileges | |
| User Interface | Operating system: ASUSWRT |
| Administration | |
| Configuration Backup and Restore | |
| Diagnosis Tools | |
| Feedback System | |
| System Log | |
| New Device Connect Notification | |
| Login Captcha | |
| Connection Diagnosis | |
| Auto Firmware Update | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Beast of a router - Tiaan, 28 April 2026
This has been the biggest upgrade to my home network by far. From the moment I set it up, all the connection issues we’d been dealing with just disappeared, no more random drops or slowdowns.
What stood out most is finally getting consistent speeds that actually match what I’m paying my ISP for even with multiple devices in use. - Best Router - Rob, 23 April 2026
Awesome router with all the bells and whistles. For peace of mind and your budget allows, then this will be your ultimate router needs for a long time coming. Coverage is excellent. Just read all the specs. Buy and enjoy.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ASUS TUF Gaming BE6500 WiFi 7 Dual-Band 2.5 Gigabit Ethernet AiMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF-BE3600 TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Dual-Band AiMesh Wireles...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
ASUS ZenWiFi BQ16 Wi-Fi 7 BE25000 Tri-Band Quad-Radio 10 Gigabit ...
In stock with SupplierR20,546.00
ASUS GT-BE98 ROG Rapture BE25000 WiFi 7 Quad-Band AiMesh Extendab...
In stock with SupplierR12,499.00









