Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG Rapture AX11000 Pro |
| Model | GT-AX11000 Pro |
| Network Standard | IEEE 802.11ax |
| IPv4 | |
| IPv6 | |
| AX Technology | Yes |
| Data Rate | 2.4GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps |
| 5G-1Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps | |
| 5G-2Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps | |
| Antenna | External Antenna x 8 (Non-Detachable) |
| Transmit/Receive | 2.4GHz 4x4 |
| 5GHz-1 4x4 | |
| 5GHz-2 4x4 | |
| Processor | 2.0GHz Quad-Core Processor |
| Memory | 256MB NAND Flash and 1GB DDR4 RAM |
| Boosts Speed | OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) |
| Beamforming: Standard-Based and Universal | |
| 1024-QAM High Data Rate | |
| 20/40/80/160 MHz Bandwidth | |
| Operating Frequency | Tri-Band Wi-Fi: 2.4 GHz / 5 GHz-1 / 5 GHz-2 |
| Ports | 1 x 2.5 Gigabit WAN Port |
| 1 x 10 Gigabit WAN/LAN Port | |
| 4 x Gigabit LAN Ports | |
| 1 x USB 3.2 Gen 1 Port | |
| 1 x USB 2.0 Port | |
| Button | WPS Button, LED Button, Reset Button, Power Switch |
| LED Indicator | Power x 1 |
| 2.4G x 1 | |
| 5GHz-1 x 1 | |
| 5GHz-2 x 1 | |
| WPS x 1 | |
| 10GE x 1 | |
| LAN x 1 | |
| WAN x 1 | |
| Power Supply | AC Input : 110V240V(5060Hz) |
| DC Output : 19 V with Max. 3.42 A ;19.5 V with Max. 3.33 A | |
| Package Content | GT-AX11000 Pro WiFi Gaming Router |
| RJ-45 Cable | |
| Power Adapter | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Card | |
| Product Weight (g) | 2180g |
| AiMesh | AiMesh Primary Router |
| AiMesh Node | |
| Router App | ASUS Router App |
| Game | Game Boost/Acceleration |
| Game Radar | |
| WTFast | |
| UU Boost | |
| ROG_First | |
| OpenNAT (Game Profile) | |
| Alexa | Support Alexa Skill |
| AiProtection | AiProtection Pro |
| Router Security Assessment | |
| Malicious Site Blocking | |
| Two-Way IPS | |
| Infected Device Prevention and Blocking | |
| Parental Control | Parental Control |
| Parental Control Customized Internet Schedule | |
| Maximum Parental Control Profile : 64 | |
| Maximum Parental Control Content Filter Rule : 64 | |
| Traffic Control | Adaptive QoS |
| Bandwidth Monitor | |
| Bandwidth Limiter | |
| Maximum Bandwidth Limiter Rule : 32 | |
| Traditional QoS | |
| Traffic Monitor | |
| Real-Time Traffic Monitor | |
| Wired Traffic Monitor | |
| Wireless Traffic Monitor | |
| Traffic Analyzer | |
| Traffic Analysis Period : Daily, Weekly, Monthly | |
| Website History | |
| Wireless | IPv6 |
| MU-MIMO | |
| WiFi Encryption : WPA3 Personal, WPA2 Personal, WPA Personal, WPA Enterprise, WPA2 Enterprise, Open System | |
| UTF-8 SSID | |
| Guest Network | |
| Maximum Guest Network Rule : 2.4 GHz x 3, 5 GHz-1 x 3, 5 GHz-2 x 3 | |
| Guest Network Connection Time Limit | |
| Guest Network Encryption : Open System, WPA/WPA2-Personal/WPA3-Personal | |
| WPS | |
| Wi-Fi MAC Address Filter | |
| Maximum MAC Filters : 64 | |
| Wireless Scheduler | |
| Airtime Fairness | |
| RADIUS Client | |
| Universal Beamforming | |
| WAN | Explicit Beamforming |
| Internet Connection Type : Automatic IP, Static IP, PPPoE, PPTP, L2TP | |
| Dual WAN | |
| WAN Aggregation | |
| 3G/4G LTE Dongle | |
| Android Tethering | |
| Port Forwarding | |
| Maximum Port Forwarding Rule : 64 | |
| Port Triggering | |
| Maximum Port Triggering Rule : 32 | |
| DMZ | |
| DDNS | |
| NAT Passthrough : PPTP, L2TP, IPSec, RTSP, H.323, SIP Passthrough, PPPoE Relay | |
| Let's Encrypt | |
| Safe Browsing | |
| DNS-over-TLS | |
| LAN | DHCP Server |
| IGMP Snooping | |
| IPTV | |
| LAN Link Aggregation | |
| Manually Assign IP Address | |
| Maximum Manually Assign IP Address Rule : 128 | |
| VPN | VPN Client L2TP |
| VPN Client OVPN | |
| VPN Client PPTP | |
| VPN Client WireGuard | |
| VPN Server IPSec | |
| VPN Server OVPN | |
| VPN Server PPTP | |
| VPN Server WireGuard | |
| VPN Fusion | |
| USB Application | File System : HFS+, NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4 |
| Safely Remove Disk | |
| AiCloud | |
| Download Master | |
| AiDisk | |
| Media Server | |
| Time Machine | |
| Samba Server | |
| FTP Server | |
| Shared Folder Privileges | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ASUS TUF Gaming BE6500 WiFi 7 Dual-Band 2.5 Gigabit Ethernet AiMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF-BE3600 TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Dual-Band AiMesh Wireles...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
ASUS ZenWiFi BQ16 Wi-Fi 7 BE25000 Tri-Band Quad-Radio 10 Gigabit ...
In stock with SupplierR20,546.00
Ubiquiti UDM-PRO-MAX Dream Machine Pro Max Cloud Gateway 10 Gigab...
In stock with SupplierR12,665.00









