Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | PRIME PRO |
| Model | PRIME X670E-PRO WIFI (90MB1BL0-M0EAY0) |
| CPU Support | Supports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors |
| Chipset | AMD X670 |
| Memory Support | |
| AMD Ryzen 7000 Series | 4 x DIMM, Max. 128GB, DDR5 6400 (OC)/ 6200(OC)/ 6000(OC)/ 5800(OC)/ 5600(OC)/ 5400(OC)/ 5200/ 5000/ 4800 ECC & Non-ECC, Un-buffered Memory * |
| Dual Channel Memory Architecture | |
| Supports AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO) | |
| OptiMem II | |
| * Supported memory types, data rate(Speed), and number of DRAM module vary depending on the CPU and memory configuration. | |
| ** Non-ECC, Un-buffered DDR5 Memory supports On-Die ECC function. | |
| Video | |
| DisplayPort | 1 x DisplayPort supports max. 8K@60Hz as specified in DisplayPort 1.4. * |
| HDMI | 1 x HDMI port supports 4K@60Hz as specified in HDMI 2.1. * |
| * Available only on processors featuring integrated graphics. Graphics specifications may vary depending on the CPU installed. | |
| Expansion Slots | |
| CPU Direct | 1x PCIe 5.0 x16 Physical, x16 Electrical |
| AMD X670 Chipset | 1x PCIe 4.0 x16 Physical, x4 Electrical |
| 1x PCIe 4.0 x4 C58 Physical, x4 Electrical | |
| Storage | |
| CPU Direct | M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 5.0 x4 mode) |
| M.2_3 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode) | |
| AMD X670 Chipset | M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 3.0 x4 & SATA modes)** |
| M.2_4 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode) | |
| 4 x SATA 6Gb/s ports | |
| * AMD RAID Xpert Technology supports both NVMe RAID 0/1/10 and SATA RAID 0/1/10. | |
| ** M.2_2 slot shares bandwidth with SATA6G_1&2. When M.2_2 runs at PCIe x4 mode, SATA6G_1&2 will be disabled. | |
| Networking | |
| LAN | 1x Realtek RTL8125BG 2.5Gb Ethernet RJ-45 LAN |
| WiFi | AMD WiFi 6E 2x2 MIMO Tri-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Audio | |
| Codec | Realtek S1220A 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC * |
| Features | Impedance sense for front and rear headphone outputs |
| Internal audio Amplifier to enhance the highest quality sound for headphone and speakers | |
| Supports Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel Jack-retasking | |
| High quality 120 dB SNR stereo playback output and 113 dB SNR recording input (Line-in) | |
| Supports up to 32-Bit/192 kHz playback * | |
| Power pre-regulator reduces power input noise to ensure consistent performance | |
| Premium audio capacitors | |
| Dedicated audio PCB layers | |
| Audio cover | |
| Unique de-pop circuit | |
| * Due to limitations in HDA bandwidth, 32-Bit/192 kHz is not supported for 7.1 Surround Sound audio. | |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 2x2 port (1 x USB Type-C) |
| 4x USB 3.2 Gen 2 ports (3 x Type-A, 1 x USB Type-C) | |
| 5x USB 3.2 Gen 1 ports (4 x Type-A, 1 x USB Type-C) | |
| 1x DisplayPort | |
| 1x HDMI port | |
| 1x Wi-Fi Module | |
| 1x Realtek 2.5Gb Ethernet port | |
| 5x Audio jacks | |
| 1x BIOS FlashBack button | |
| General | |
| Buttons | 1x BIOS FlashBack Button |
| Internal Connectors | 1x 4-pin CPU Fan header |
| 1x 4-pin CPU OPT Fan header | |
| 1x 4-pin AIO Pump header | |
| 4x 4-pin Chassis Fan headers | |
| 1x W_PUMP header | |
| 1x 24-pin Main Power connector | |
| 2x 8-pin 12V Power connectors | |
| 4x M.2 slots (Key M) | |
| 4x SATA 6Gb/s ports | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 connector (supports USB Type-C) | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 header supports additional 2 USB 3.2 Gen 1 ports | |
| 3x USB 2.0 headers support additional 6 USB 2.0 ports | |
| 2x Addressable Gen 2 headers | |
| 1x AURA RGB header | |
| 1x Clear CMOS button | |
| 1x COM Port header | |
| 1x CPU Over Voltage jumper | |
| 1x Front Panel Audio header (AAFP) | |
| 1x Power button | |
| 1x SPI TPM header (14-1pin) | |
| 1x 20-3 pin System Panel header with Chassis intrude function | |
| 1x Thermal Sensor header | |
| 1x Thunderbolt header | |
| LED Displays | ASUS Q-LED Diagnostic Array |
| BIOS | 256 Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS |
| Form Factor | ATX Form Factor, 305 x 244 mm (H x W) |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Box Contents | 2x SATA 6Gb/s cables |
| 1x ASUS Wi-Fi moving antenna | |
| 2x Rubber packages for M.2 | |
| 2x Screw packages for M.2 SSD | |
| 1x Q-connector | |
| 1x User guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
G.Skill F5-6000J3040G32GX2-RM5NRK Ripjaws M5 Neo RGB 64GB (2x32GB...
In stock with WootwareR24,199.00
R19,999.00
Save: R 4,200!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Logitech 910-007562 MX Master 4 8000 DPI Darkfield Haptic Graphit...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,399.00
Save: R 400!




