HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Vengeance RGB PRO SL |
| Model | CMH16GX4M2E3200C16W |
| Capacity | 16GB (2x8GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Tested Speed | 3200MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual-Channel |
| Tested Latency | 16-20-20-38 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| Height | 44mm |
| Features | 10 Individually Addressable, Ultra-Bright RGB LEDs per Module. |
| CORSAIR iCUE Software | |
| Aluminium Heat-Spreader | |
| Intel XMP 2.0 Compatible | |
| Optimized for AMD Ryzen | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good RAM - Donovan, 26 May 2025
This RAM delivers smooth performance with a clean white heat spreader and vibrant RGB lighting. The low-profile design ensures compatibility, while the software enables full customization for a polished build.
- Has been amazing so far. - Tshepo, 16 March 2024
Good quality RAM sticks, so far has met all my needs. For the typical user, 16 GB is still enough. Opened around 35 tabs in Google Chrome so you know it's doing its job.
- Best RAM Sticks - Stefano, 8 December 2023
Amazing ram stick, 16 GB is more then enough for any useage and games. Corsair just does it best with their products and the RGB lighting is just on point
Would recommend and definitely would buy again - Corsair Vengeance RGB Pro SL white - Dirk, 23 May 2023
Did not have much choice with memory options as it had to be all white for the specific build. Worked fine with XMP enabled, no complaints. Did struggle to get it working with Mystic Light though, although on the packaging it says Mystic light compatible. Had to run Corsair icue to get ML to pick up the RAM and then the RGB worked fine and it looks rather good.

