HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Vengeance RGB PRO SL |
| Model | CMH32GX4M2D3600C18W |
| Capacity | 32GB (2x16GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Rated Speed | 3600MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual-Channel |
| Rated Latency | 18-22-22-42 |
| Rated Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| Height | 44mm |
| Features | 10 Individually Addressable, Ultra-Bright RGB LEDs per Module. |
| CORSAIR iCUE Software | |
| Aluminium Heat-Spreader | |
| Intel XMP 2.0 Compatible | |
| Optimized for AMD Ryzen | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent kit - Daniel, 13 November 2024
Corsair ram is always reliable and looks great in my all white build that I have done. The RGB is excellent and easy to use as long as iCue doesnt annoy you.
- Great RAM - Kerry-Lee, 1 July 2024
Very nice looking RAM with good performance. Clean and neat design.
RGB is customizable with the iCUE software, and quick and easy to do.
Would recommend. - Great RAM and Exceptional Service - Duan, 11 April 2024
I bought the ram together with a Wootbook. The Wootbook was delayed, but Gareth from the service department arranged delivery of the ram and I had it delivered within 3 days. The ram work straight out of the box at the rated XMP profile wihout issue together with my other set. Thanks to Wootware again for the quality and speedy service.
- Very Good AMD RAM - Shimoné, 20 July 2022
This RAM is very compatible with AMD. And it also looks very good in my PC. I would have loved to have the black chips, but they weren't in stock, so I went with the white ones instead.
- Looks Awesome - Shimoné, 12 July 2022
I would have liked the black modules better, but they were not in stock. But they work as intended. I love the RGB on these. It looks very good.

