Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Vengeance RGB |
| Model | CMH64GX5M2B6000Z30 |
| Memory Type | DDR5 |
| Capacity | 64GB (2x32GB) |
| Multi-Channel Kit | Dual-Channel |
| Tested Speed | 6000MHz |
| Tested Latency | 30-36-36-76 |
| Tested Voltage | 1.4V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| Package Memory Pin | 288 |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800 |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Performance Profile | EXPO & XMP |
| Colour | Grey |
| Power Draw | Overclock PMIC |
| Heat Spreader | Aluminium |
| RGB | Dynamic 10-zone RGB Lighting |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great ram - Thomas , 16 February 2026
Chose to go with 64gb of ram for my first pc build and haven't had any regrets. So glad to have snagged 64gb before the prices shot up. Love the RGB Corsair's software provides and the brightness WOW, 20% is enough! Only issue is that I haven't found a fix to the ram RGB staying on when my PC sleeps, has to be turned off manually.
Category Bestsellers
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
GeiL GAMSG532GB6000C36CDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,499.00
R8,399.00
Save: R 1,100!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!





