HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Vengeance LPX |
| Model | CMK16GX4M1E3200C16 |
| Capacity | 16GB (1 x 16GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Tested Speed | 3200 MHz |
| Multi-Channel Kit | Single channel |
| Tested Latency | 16-20-20-38 |
| Tested Voltage | 1.35 V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | N/A |
| SPD Speed | 2133 MHz |
| SPD Voltage | 1.2 V |
| XMP Specification | Intel XMP 2.0 |
| Height | 34 mm |
| RGB Lighting | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Just what I needed. - Danie, 16 September 2024
Order arrived earlier than expected and product was well wrapped in bubble wrap. I have been using this product for a month now and have not experienced any issue's!
Big ups to wootware and the currier company for getting the order sorted so quickly. - Corsair 16GB 3200Mhz - Enrico, 22 May 2023
This was the first time that I made use of Wootware, use to get all my products from Evetech but I was pleasantly suprised. Wootware was the only store where I could find this exact model.
It was very easy to place the order and the item arrived very neatly and well packed 2 days later. I will definitely continue using them - Maximum performance - Darryn , 9 September 2022
had to get it before DDR5 takes it off the market,
Now that I'm finally rocking dual channel 16GB sticks, it's incredibly faster, more stable, able to do multiple things at a time, like run PS CC, and Open World Forza Horizon 5 games [accidentally] but without issues.
System paging file matching one stick fully, on M2, if required [sysdm.cpl]
Amazing product. I love corsair RAM, I hate their sound equipment, and Power supplies... :)
Get it while it's in stock,
peace - trusted - ABDUL, 19 June 2022
As expected from corsair brilliant price and excellent performance
- trusted - ABDUL, 19 June 2022
As expected from corsair brilliant price and excellent performance
- 10/10 - Jason, 7 March 2022
Works well, is priced nicely.
Allows me to run dual channel.
Thank you Wootware

