Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,699.00
R2,149.00
Save: R 1,550!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,849.00
Save: R 850!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Force Series MP510 |
| Model | CSSD-F480GBMP510 |
| SSD Capacity | 480 GB |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| SSD Smart Support | Yes |
| SSD Interface | PCIe Gen 3.0 x4 |
| Maximum Sequential Read CDM | Up to 3,480MB/s |
| Maximum Sequential Write CDM | Up to 2,000MB/s |
| Maximum Random Read QD32 IOMeter | Up to 360K IOPS |
| Maximum Random Write QD32 IOMeter | Up to 440K IOPS |
| NAND Technology | 3D TLC NAND |
| Voltage | 3.3V, +/- 5% |
| Endurance | 800 TBW |
| MTBF | 1,800,000 Hours |
| DEVSLP | L1.2 < 2mW |
| Encryption | AES 256-bit Encryption |
| Shock | 1500 G |
| Vibration | 20Hz - 80Hz/1.52mm, 80Hz - 2000Hz/20G |
| Storage Humidity | 93% RH (40°C) |
| Operating Humidity | 90% RH (40°C) |
| Storage Temperature | -40°C - +85°C |
| Operating Temperature | 0°C - +70°C |
| Dimensions | 80 x 22 x 3 mm |
| Weight | 55 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- MA - Andries , 5 May 2022
This product is very good. It is very fast. Loads from the Power button to windows in +-2 seconds. Its not the newest gen or the fastest, but to be honest in the real world you will not notice a difference. I will recommend this product to anyone.
- Corsair MP510 SSD - Ironman, 12 August 2019
Brilliant upgrade for a boot drive if you motherboard supports it. Excellent boot time speed - I'm on the login screen within literally 5 seconds.
I've been using the Adata XPG SX8200 256GB M.2 drive and the Corsair really improves on boot up speed so I'm extremely impressed and I'd highly recommend this drive. - High end value! - Sebastian, 16 July 2019
These are some of the faster m.2 ssd's available in this performance segment. The price outshines the western dig black, and samsungs by a significant margin, but the performance is still within the same ballpark as the other brands. Highly recommended!

