Customers Who Viewed This Product Purchased
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 TD Black 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ID-Cooling FX360 LCD Black 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,699.00
R1,449.00
Save: R 250!
ASUS Prime LC 360 ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,199.00
R1,449.00
Save: R 750!
Montech LightFlow ARGB 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ASUS ROG-STRIX-LC-III-360 ROG Strix LC III 360mm Black Liquid CPU...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,899.00
Save: R 1,200!
ID-Cooling FX360 TD White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,299.00
Save: R 250!
ARCTIC ACFRE00184A Liquid Freezer III Pro ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,799.00
Save: R 700!
ID-Cooling DASHFLOW 360 XT PRO 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | iCUE |
| Model | |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminum |
| PWM | Yes |
| CORSAIR iCUE Compatibility | Yes |
| Tubing Length | 400mm |
| Coldplate Dimensions | 56x56mm |
| Tubing Material | Black Sleeved Low-Permeation Rubber |
| Radiator Dimensions | 397mm x 120mm x 27mm |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Weight | 1.1kg |
| Number of Fans | 3 |
| Cooling Socket Support | Intel 1700, 1200, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066 |
| AMD AM5, AM4, sTRX4, sTR4 | |
| Lighting | RGB |
| Fan Model | AF ELITE |
| Fan Airflow | 16.5 – 65.57 CFM |
| Fan Static Pressure | 0.15 – 2.68 mm-H2O |
| Noise Level | 19 - 35.8 dBA |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









