Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Creality |
| Series | PLA 3D Printer Filament |
| Model | 3301010066 |
| Density | 1.24g/cm³ |
| Tensile Strength | 51MPa |
| Bending Strength | 86MPa |
| Impact Strength | 10.5J/m² |
| Recommend Printing Temperature | 190°C - 230°C |
| Recommend Hotbed Temperature | no heating -60°C |
| Recommend Print Speed | 40-120mm/s |
| Recommend Fan Speed | 100% |
| Certification | RoHS, REACH, MSDS |
| Filament Diameter | 1.75±0.03mm |
| Product Net Weight | 1Kg/2.2lb |
| Product Gross Weight | 1.29Kg/2.8lb |
| Packing Size | 210mm x 210mm x 70mm |
| Recommend Print Surface | Carbon silicon crystal, Tempered glass, Mask tap, Glue stick |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website'>Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
Category Bestsellers
Creality 3301010122 1Kg 1.75mm Ender PLA Black Filament
In stock with WootwareR259.00
R199.00
Save: R 60!
Creality 4005010071 Space Pi Plus Double Roll Filament Dryer
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!







