Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Creality |
| Series | Ender PLA Filament |
| Model | 3301010122 |
| Colour | Black |
| Density | 1.25g/cm³ |
| Tensile Strength | 34MPa |
| Bending Strength | 77MPa |
| Impact Strength | 7J/m² |
| Recommended Printing Temperature | 190°C - 230°C |
| Recommended Hotbed Temperature | No Heating - 60°C |
| Recommended Print Speed | 40 - 80mm/s |
| Recommended Fan Speed | 100% |
| Certification | RoHS, REACH, MSDS |
| Filament Diameter | 1.75mm |
| Net Weight | 1Kg |
| Recommended Print Surfaces | Carborundum Glass Platform |
| PEI Platform | |
| Crepe Tape | |
| PVP Glue | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Creality 3301010122 1Kg 1.75mm Ender PLA Black Filament
In stock with WootwareR259.00
R199.00
Save: R 60!
Creality 4005010071 Space Pi Plus Double Roll Filament Dryer
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!







