Customers Who Viewed This Product Purchased
Creality SparkX i7 3D Printer with CFS Lite 4 Filament Dispenser
In stock with WootwareR10,999.00
R9,999.00
Save: R 1,000!
Creality K1C (2025) Carbon Fiber Fused Deposition Modeling CFS-C ...
Contact for AvailabilityR10,645.00
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Creality |
| Series | CR-10 |
| Model | CR-10 SE |
| Build Volume | 220x220x265 mm |
| Product Dimensions | 490x470x625 mm |
| Printing Speed | ≤600 mm/s (Data from printing test with Hyper PLA) |
| Acceleration | 8000 mm/s² |
| Printing Accuracy | 100±0.1 mm |
| Layer Height | 0.1-0.35 mm |
| Filament Diameter | 1.75 mm |
| File Transfer | USB drive, LAN printing, cloud printing |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm (default) |
| Build Surface | Flexible build plate |
| Nozzle Kit | Heatbreak: copper + titanium alloys |
| Nozzle: hardened steel | |
| Nozzle Temperature | ≤300°C |
| Heatbed Temperature | ≤110°C |
| Extruder | "Sprite" direct drive extruder |
| Supported Filaments | PLA, PETG, PET, TPU, PLA Wood, ABS, ASA, PA, PLA-CF |
| Additional Features | |
| Leveling Mode | Auto Leveling |
| Display Screen | 4.3" Touch Screen |
| Mainboard | 32-bit mainboard |
| Connectivity | USB drive, WiFi |
| Printable File Format | G-code |
| Power Loss Recovery | Yes |
| Filament Runout Sensor | Yes |
| Lighting Kit | Yes |
| Filament Dryer | Optional |
| Camera | Optional |
| Electrical Specifications | |
| Rated Voltage | 100-120V~, 200-240V~, 50/60Hz |
| Rated Power | 350W |
| Software | |
| Slicing Software | Creality Print, Cura, Simplify3D, PrusaSlicer |
| Formats for Slicing | STL, OBJ, 3MF, STEP |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |





