Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cudy |
| Series | WiFi 5 Routers |
| Model | M1200 Mesh Node - 1-Pack |
| Processor | Mediatek MT7628 580MHz Single-Core MIPS Processor |
| Antennas | 4× Fixed Internal Omni-Directional Antennas |
| Ethernet Ports | 1× Fast Ethernet 10/100 Mbps WAN/LAN Port |
| 1× Fast Ethernet 10/100 Mbps LAN Port | |
| Buttons | WPS Button, Reset Button |
| Power Supply | 12V / 1A AC Adapter |
| Dimensions | 110 x 154.5mm (D x H) |
| Wireless Features | |
| Wireless Standards | IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz (with MU-MIMO) |
| IEEE 802.11ac/n/b/g 2.4 GHz | |
| Wireless Frequency | 5 GHz, 2.4 GHz |
| Wireless Bandwidth | 20/40/80 MHz |
| Signal Rate | 867 Mbps (5 GHz), 300 Mbps (2.4 GHz) |
| Wireless Modes | Enable/Disable Wireless Radio, WMM |
| Wireless Security | WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA3, |
| Other Features | DL/UL MU-MIMO, Beamforming, Mesh |
| Software Features | |
| WAN Type | Dynamic IP/Static IP/PPPoE |
| DHCP | Server, DHCP Client List, Address Reservation |
| DNS | DNS over TLS |
| Manual DNS | |
| Rebind Protection | |
| Override Clients' DNS | |
| Supports DNS over TLS for Cloudflare, Google, Quad9 | |
| Guest Network | 1× 2.4 GHz Guest Network |
| 1× 5 GHz Guest Network | |
| NAT | Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ |
| VPN | PPTP/L2TP/OpenVPN/WireGuard Client & Server, Zerotier |
| Working Mode | Wi-Fi Router/ AP/RE/ WISP/Mesh |
| CWMP Protocol | TR069 / TR098 / TR111 / TR181 |
| TTL | Extend/Spoof/Custom |
| VLAN | Tag VLAN / IPTV |
| Internet Protocols | IPv4 / IPv6 |
| IPv6 Features | Relay |
| Dynamic(SLAAC/DHCPv6) | |
| Static (Fixed IP) | |
| Passthrough | |
| MAP-E (Dual-stack) | |
| DS-Lite (Dual-stack) | |
| General | |
| Package Contents | M1200 AC1200 Wi-Fi 5 Router Mesh Node |
| Power Adapter | |
| RJ45 Ethernet Cable | |
| Quick Installation Guide | |
| Operating Temperature | 0 ℃ ~ 40 ℃ |
| System Requirements | Systems with wireless or wired network connectivity |
| Web browser, such as Edge, Firefox, Chrome, or Safari | |
| Internet access subscription with ISP | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ASUS TUF Gaming BE6500 WiFi 7 Dual-Band 2.5 Gigabit Ethernet AiMe...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF-BE3600 TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Dual-Band AiMesh Wireles...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,199.00
Save: R 800!
Ubiquiti UDM-PRO-MAX Dream Machine Pro Max Cloud Gateway 10 Gigab...
In stock with SupplierR11,868.00
ASUS GT-BE98 ROG Rapture BE25000 WiFi 7 Quad-Band AiMesh Extendab...
In stock with SupplierR12,499.00









