Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cudy |
| Series | Wired Routers |
| Model | R700 Gigabit Multi-WAN VPN Router |
| Processor | 880 MHz Dual-Core |
| Ethernet Ports | 1× 10/100/1000 Mbps WAN Port |
| 3× 10/100/1000 Mbps LAN/WAN Ports | |
| 1× 10/100/1000 Mbps LAN Port | |
| Buttons | Reset Button |
| Power Supply | 12V / 1A AC Adapter, optional grounding wire on chassis |
| Dimensions | 119 x 85 x 28mm (W x D x H) |
| WAN | |
| WAN Modes | DHCP |
| Static IP | |
| PPPOE | |
| Multi-WAN | Up to 4× WAN Ports |
| Load Balancing | Online Detection |
| Weighted Diversion | |
| Reply to Origin | |
| Max Concurrent Sessions | 25,000 sessions |
| LAN | |
| QoS | Rate Limiting |
| DHCP | Address Reservation |
| DHCP Client List | |
| Server | |
| IP Versions | IPv4/IPv6 |
| IPv6 Protocols | Relay |
| Dynamic (SLAAC/DHCPv6) | |
| Static (Fixed IP) | |
| Passthrough | |
| 464XLAT | |
| MAP-E | |
| DS-Lite | |
| TTL Custmization | Extend |
| Spoof | |
| Custom | |
| IGMP | IGMP Proxy |
| IGMP Snooping | |
| Forwarding | Port Forwarding |
| Port Triggering | |
| UPnP | |
| DMZ | |
| Firewall | SPI Firewall |
| DoS Protection | |
| Block PING | |
| Application Layer Gateway | IPSec Passthrough |
| L2TP Passthrough | |
| PPTP Passthrough | |
| FTP Passthrough | |
| TFTP Passthrough | |
| H323 Passthrough | |
| SIP Passthrough | |
| RTSP Passthrough | |
| VPN | |
| VPN Server | WireGuard |
| OpenVPN | |
| IPsec | |
| Zerotier | |
| PPTP | |
| L2TP | |
| VPN Client | WireGuard |
| OpenVPN | |
| IPsec | |
| Zerotier | |
| PPTP | |
| L2TP | |
| VPN Performance | OpenVPN Client (UL/DL): 22 / 24.7 Mbps |
| OpenVPN Server (UL/DL): 22 / 20.9 Mbps | |
| WireGuard Client (UL/DL): 142 / 233.9 Mbps | |
| WireGuard Server (UL/DL): 213 / 152 Mbps | |
| Max Concurrent VPN Tunnels | IPSec: 20 |
| PPTP/L2TP: 16 | |
| OpenVPN: 16 | |
| DNS Options | DNS over TLS |
| Manual DNS | |
| Rebind Protection | |
| Override Clients' DNS | |
| DNS over TLS Providers | Cloudflare |
| Quad9 | |
| Custom | |
| Wake on LAN | Supported with magic packets |
| Online Detection | Supported |
| Network Management | |
| All Devices Management | Wi-Fi Time Schedule |
| MAC Filter | |
| IP/MAC Binding | |
| Per-Devices Management | Internet On/Off |
| VPN On/Off | |
| Online Time Schedule | |
| Device Rename | |
| Content Management | Domain Filter |
| IP Filter | |
| System Management | |
| Local Control Method | Config Web Page |
| Remote Control Method | Config Page via HTTPS |
| TR069/TR098/TR111/TR181 | |
| Firmware Upgrade | Local Update with firmware file |
| Reliability | Timed Reboot |
| Backup and Restore | |
| Diagnostic Tools | Link Diagnosis |
| Ping | |
| Traceroute | |
| NSLookup | |
| System Log | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ASUS TUF Gaming BE6500 WiFi 7 Dual-Band 2.5 Gigabit Ethernet AiMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R2,699.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF-BE3600 TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Dual-Band AiMesh Wireles...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
ASUS ZenWiFi BQ16 Wi-Fi 7 BE25000 Tri-Band Quad-Radio 10 Gigabit ...
In stock with SupplierR20,546.00









