Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Cudy |
| Series | WiFi 6 Routers |
| Model | WR3000 V2.0 |
| Processor | 1.3 GHz Dual-Core Cortex-A53 Processor |
| Antennas | 4× Fixed Omni-Directional Antennas |
| Ethernet Ports | 1× 10/100/1000 Mbps WAN Port |
| 3× 10/100/1000 Mbps LAN Ports | |
| Buttons | WPS Button, Reset Button |
| Power Supply | 12V / 1A AC Adapter |
| Dimensions | 183.3 x 109 x 35mm (W x D x H) |
| Wireless Features | |
| Wireless Standards | IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz |
| IEEE 802.11ax/n/b/g 2.4 GHz | |
| Wireless Frequency | 5 GHz, 2.4 GHz |
| Wireless Bandwidth | 20/40/80/160 MHz |
| Signal Rate | 2402 Mbps (5 GHz), 574 Mbps (2.4 GHz) |
| Compatible with 802.11ax/ac/n/g/b/a Wi-Fi standards | |
| Transmit Power | CE: <20 dBm (2.4 GHz), <23 dBm (5.15 GHz~5.25 GHz) |
| FCC: <30 dBm (2.4 GHz & 5.15 GHz~5.825 GHz) | |
| Wireless Modes | Enable/Disable Wireless Radio, WMM |
| Wireless Security | WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA3, |
| WPA-PSK/WPA2-PSK, WPA2-PSK/WPA3 | |
| Other Features | DL/UL MU-MIMO, DL/UL OFDMA, Beamforming, Mesh |
| Software Features | |
| WAN Type | Dynamic IP/Static IP/PPPoE |
| DHCP | Server, DHCP Client List, Address Reservation |
| Dynamic DNS | Compatible with 15 more DDNS providers |
| Guest Network | 1× 2.4 GHz Guest Network |
| 1× 5 GHz Guest Network | |
| NAT | Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ |
| VPN | PPTP/L2TP/OpenVPN/WireGuard |
| Working Mode | Wi-Fi Router/ AP/RE/ WISP/Mesh |
| CWMP Protocol | TR069 / TR098 / TR111 / TR181 |
| ACS Server Compatibility | GenieACS, OpenACS |
| TTL | Extend/Spoof/Custom |
| DNS | Cloudflare/Google/Quad9/Custom |
| VLAN | Tag VLAN / IPTV |
| Internet Protocols | IPv4 / IPv6 |
| IPv6 Features | Relay |
| Dynamic(SLAAC/DHCPv6) | |
| Static (Fixed IP) | |
| Passthrough | |
| MAP-E (Dual-stack) | |
| DS-Lite (Dual-stack) | |
| General | |
| Package Contents | AX3000 Wi-Fi 6 Router |
| Power Adapter | |
| RJ45 Ethernet Cable | |
| Quick Installation Guide | |
| Operating Temperature | 0 ℃ ~ 40 ℃ |
| System Requirements | Systems with wireless or wired network connectivity |
| Web browser, such as Edge, Firefox, Chrome, or Safari | |
| Internet access subscription with ISP | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ASUS TUF Gaming BE6500 WiFi 7 Dual-Band 2.5 Gigabit Ethernet AiMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF-BE3600 TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Dual-Band AiMesh Wireles...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
Ubiquiti UDM-PRO-MAX Dream Machine Pro Max Cloud Gateway 10 Gigab...
In stock with SupplierR12,665.00
ASUS GT-BE98 ROG Rapture BE25000 WiFi 7 Quad-Band AiMesh Extendab...
In stock with SupplierR12,499.00









