Customers Who Viewed This Product Purchased
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Dangbei |
| Series | Mars Series |
| Model | Mars Pro 4K |
| Display Technology | DLP |
| Display Chip | 0.47" DMD |
| Light Source | Laser |
| Light Source Lifespan | 30,000 Hours |
| Resolution | 3840×2160 |
| Supported Formats | HDR10, HLG |
| 3D | Yes |
| MEMC | Yes |
| AI Realistic Pro Image Engine | Yes |
| Eye Protection | Yes, TÜV Low Blue Light Certified |
| Throw Ratio | 1.27:1 |
| Image Size | 40"~200"(recommended 80"~120") |
| Auto Focus | ToF+Camera |
| Auto Keystone Correction | Yes |
| Intelligent Screen Fit | Yes |
| Intelligent Obstacle Avoidance | Yes |
| Projection Method | Front, Rear, Front Ceiling, Rear Ceiling |
| Projection Offset | 100% |
| Speaker | 2 x 10W |
| Dolby Audio | Yes |
| DTS-HD | Yes |
| RAM | 4GB DDR4 |
| Storage | 128GB eMMC5.1 |
| Operating System | Dangbei Smart OS |
| Input | USB2.0 x 2, HDMI IN x 2, DC-IN x 1, LAN x 1 |
| Output | Headphone x 1 (3.5mm), S/PDIF Out x 1 |
| WiFi | Dual-band 2.4/5GHz, 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0/BLE |
| Power Consumption | 150W |
| Operating Temperature | 5°C~35°C |
| Noise | <24dB @25°C Distance:1m |
| Size | 24.59 x 20.88 x 17.27 cm |
| Weight | 4.54 kg |
| What's in the Box | 1x Power Plug |
| 1x AC Cord | |
| 1x Bluetooth Remote Control | |
| 1x Wiping Cloth | |
| 1x Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |


