Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | Laptop Cooler |
| Model | MULTI CORE X6 (DP-N422-MCX6) |
| Color | Black |
| Materials | Metal Mesh |
| Rubber | |
| Weight | 0.900g |
| Dimensions | 380 x 295 x 24mm (W x D x H)) |
| Compatibility | Supports up to 15.6" laptops |
| Fans | |
| Fan Speed | 1000 RPM ±10% and 1300 RPM ±10% |
| Fan Airflow | 121.4 CFM |
| Fan Noise Level | 24 dBA |
| Power | |
| Power Source | USB Bus powered, 5V |
| Current Consumption | 0.45A |
| Power Consumption | 2.25W |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers





