Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Epson |
| Series | EcoTank L4260 |
| Model | C11CJ63411 |
| Technology | |
| Printing Method | Epson Micro Piezo Print Head |
| Nozzle Configuration | 180 Nozzles Black, 59 Nozzles per Colour |
| Minimum Droplet Size | 3 pl, With Variable-Sized Droplet Technology |
| Ink Technology | Pigment black and Dye colour Inks |
| Printing Resolution | 5.760 x 1.440 DPI |
| Category | Home, Home Office |
| All-in-One Functions | Print, Scan, Copy |
| Number of Colours | 4 Colours |
| Printing Speed ISO/IEC 24734 | 10.5 pages/min Monochrome, 5 pages/min Colour, 69 Seconds per 10 x 15 cm photo |
| Duplex Printing Speed ISO/IEC 24734 | 6x A4 Pages/min Monochrome, 4 A4 Pages/min Colour |
| Printing Speed | 33 pages/min Monochrome (plain paper 75 g/m²), 15 pages/min Colour (plain paper 75 g/m²), 69 Seconds per 10 x 15 cm photo (Epson Premium Glossy Photo Paper) |
| Colours | Black [Dye] |
| Cyan [Dye] | |
| Yellow [Dye] | |
| Magenta [Dye] | |
| Scan | |
| Single-sided scan speed (A4 black) | 300 DPI 2,4 msec/line; 600 DPI 7,2 msec/line |
| Single-sided scan speed (A4 colour) | 300 DPI 9,5 msec/line |
| Optical Resolution | 1.200 DPI x 2.400 DPI (Horizontal x Vertical) |
| Output formats | BMP, JPEG, TIFF, PDF |
| Scanner type | Contact image sensor (CIS) |
| Paper / Media Handling | |
| Number of paper trays | 1 |
| Paper Formats | A4 (21.0x29.7 cm), A5 (14.8x21.0 cm), A6 (10.5x14.8 cm), B5, C6 (Envelope), DL (Envelope), No. 10 (Envelope), Letter, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 16:9, User defined, Legal |
| Duplex | Manual |
| Output Tray Capacity | 30 Sheets |
| Paper Tray Capacity | 100 Sheets Standard, 100 Sheets Maximum, 20 Photo Sheets |
| Media Handling | Automatic duplex, Borderless Print |
| General | |
| Energy Use | 12 Watt (standalone copying, ISO/IEC 24712 pattern), 0,7 Watt (sleep mode), 4,3 Watt (Ready), 0,3 Watt (Power off) |
| Supply Voltage | AC 220 V - 240 V |
| Product dimensions | 375 x 347 x 187 mm (Width x Depth x Height) |
| Product weight | 6KG |
| Compatible Operating Systems | Mac OS X 10.6.8 or later, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2008 (32/64bit), Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 (64bit), Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Vista, Windows XP Professional x64 Edition SP2 or later, Windows XP SP3 or later (32-bit), Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 SP2 or later |
| Interfaces | USB, WiFi, Wi-Fi Direct |
| Mobile and Cloud printing services | Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver), Apple AirPrint, Google Cloud Print, Epson Smart Panel App |
| Colour | Black |
| Panel | Type: Colour |
| Diagonal: 3.7 cm | |
| Memory Cards | SD, SDXC, SDHC, MicroSD*, MicroSDHC*, MicroSDXC*, MiniSD*, MiniSDHC* (* Adaptor required, not supplied in box) |
| Compatible Inks | 101 EcoTank Black ink bottle (C13T03V14A) |
| 101 EcoTank Cyan ink bottle (C13T03V24A) | |
| 101 EcoTank Magenta ink bottle (C13T03V34A) | |
| 101 EcoTank Yellow ink bottle (C13T03V44A) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!



