Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Epson |
| Series | EcoTank Series |
| Model | EcoTank L6370 A4 (C11CL43405) |
| Technology | |
| Printing Method | Epson PrecisionCore print head technology |
| Nozzle Configuration | 400 Nozzles Black |
| 128 Nozzles per Color | |
| Minimum Droplet Size | 3.3 pl, With Variable-Sized Droplet Technology |
| Ink Technology | Pigment black and Dye colour Inks |
| Printing Resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Application | Home, Home Office |
| All-in-One Functions | Print, Scan, Copy |
| Printing Speed ISO/IEC 24734 | 18 pages/min Monochrome, 9 pages/min Colour |
| Printing Speed | 35 pages/min Monochrome (plain paper 75 g/m²) |
| 23 pages/min Colour (plain paper 75 g/m²) | |
| Scan | |
| Single-sided scan speed (A4 black) | 5 ipm with ADF scan 9 sec. with flatbed scan |
| Single-sided scan speed (A4 colour) | 3,5 ipm with ADF scan |
| Single-sided scan speed (A4 black) | 5 ipm with ADF scan 21 sec. with flatbed scan |
| Single-sided scan speed (A4 colour) | 3,5 ipm with ADF scan |
| Scanning Resolution | 1200 DPI x 2400 DPI |
| Output formats | BMP, JPEG, PICT, TIFF, multi-TIFF, PDF, PNG |
| Scanner type | Contact image sensor (CIS) |
| Paper / Media Handling | |
| Number of paper trays | 1 |
| Paper Formats | A4 (21.0x29.7 cm), A5 (14.8x21.0 cm), A6 (10.5x14.8 cm), Letter, B5, B6, No. 10 (Envelope), DL (Envelope), C6 (Envelope), 10 x 15 cm, 13 x 18 cm |
| Duplex | Yes (A4, plain paper) |
| Output Tray Capacity | 30 Sheets |
| Automatic Document Feed | 30 pages |
| Paper Tray Capacity | 250 Sheets Standard |
| Paper Weights | 64 g/m² to 300 g/m² |
| Media Handling | ADF 2-sided copy (A4, plain paper), ADF 2-sided scan (A4, plain paper), Automatic duplex (A4, plain paper), Borderless Print |
| General | |
| Energy Use | 15 Watt (standalone copying, ISO/IEC 24712 pattern) |
| 0.6 Watt (sleep mode) | |
| 6.9 Watt (ready) | |
| 0.1 Watt (Power off) | |
| Supply Voltage | AC 220 V - 240 V, 50-60Hz |
| Product dimensions | 375 x 347 x 240mm (WxDxH) |
| Product weight | 7.2kg |
| Compatible Operating Systems | Windows 11, 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP SP3, XP Professional x64 Edition SP2 |
| Windows Server 2016, 2012 R2, 2008 R2, 2003 R2 | |
| Mac OS X 10.6.8 or later | |
| Mobile and Cloud printing services | Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver), Epson Smart Panel App |
| Interfaces | USB, Ethernet, Wi-Fi Direct, Wireless LAN IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Boxed Accessories | 1 set of ink (1x 127ml BK, 3x 70ml CMY) Extra Black |
| Power cable | |
| Setup guide | |
| Warranty document | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty (Or 100,000 Pages) |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufa |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers



