Customers Who Viewed This Product Purchased
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | XC Gaming LHR Edition |
| Model | RTX 3050 XC Gaming (08G-P5-3553-KR) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3050 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1550 MHz |
| Boost Clock | 1845 MHz |
| CUDA Cores | 2560 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Bandwidth | 224 GB/s |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1 |
| 3x DisplayPort 1.4a | |
| HDMI Specifications | Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR and Variable Refresh Rate as specified in HDMI 2.1 |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320 |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Built for EVGA Precision X1 |
| All Metal Backplate | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| 7th Generation NVIDIA Encoder | |
| 5th Generation NVIDIA Decoder | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slot |
| Dimensions (HxL) | 110mm x 201.8mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!
Montech NX600 120mm Black PWM High Performance CPU Cooler
Contact for AvailabilityR819.00
R699.00
Save: R 120!
Crucial CP2K32G60C40U5W Pro Overclocking 64GB(2x32GB) DDR5-6000MH...
Contact for AvailabilityR13,992.00
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR979.00
R829.00
Save: R 150!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!















