Gigabyte GeForce RTX 3080 AORUS MASTER 12G GV-N3080AORUS M-12GD 1...
In stock with SupplierR15,099.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | FTW |
| Model | RTX 3080 FTW3 Ultra Gaming (10G-P5-3897-KR) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3080 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 |
| Base Clock | 1440 MHz |
| Boost Clock | 1800 MHz |
| CUDA Cores | 8704 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19 Gbps |
| Memory Size | 10GB |
| Memory Interface | 320-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bandwidth | 760 GB/s |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | v2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Cooling | EVGA iCX3 Technology |
| Features | All-Metal Backplate |
| Adjustable ARGB LED Lighting | |
| Patented 9 Sensor Design for Thermal Control | |
| Airflow pockets allow air to move more freely through the heatsink to remove more heat | |
| EVGA's iCX3 fans feature a 2nd gen optimized HDB active motor for silent 0dB mode, asynchronous fan mode & a special appraised "E" pattern that further reduces noise. | |
| Patented copper base | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 750W |
| Power Consumption | 320W |
| Power Connector | 3x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.75 Slots |
| Dimensions | 300 x 136.75 mm (LxW) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- EVGA, the golden standard. - Arthur, 3 June 2021
Great GPU which has numerous additional temperature sensors for that extra peace of mind.
The clocks are solid, the heat is minimal and it's barely audible.
Only negative I can think of is the large PCB which doesn't look great with a water block on, but the nvidia 3xxx generation cards almost have no overclocking headroom. - Buyers regret? Not a chance!!! - Henri, 25 March 2021
So in the midst of the shortage of any RTX30 GPU, Wootware managed to get their hands on this Beast. Must be honest, when I placed the order and paid the monies I was concerned, am I overspending, will I have regrets? Well, it has been two weeks since I got mine and not onse single moment of regret, only joy.
Also with the OC capabilities I am getting that little bit of extra oomph I was hoping for. Well done EVGA on an excellent product, well done Wootware for being the only local supplier I am aware off on securing this EVGA product, and as always great customer service!!!
Tip to potential buyers out there, click "notify when available" and when you get that email that says its available, remember its fastest finger first, you will not have any regret!!! - Excellent card, excellent service - David, 19 March 2021
Very happy to finally get my hands on an RTX 3080 after months of waiting. Thanks to your in stock notifications actually working, unlike another big computer hardware company I know, I was able to quickly place my order. The card got from Cape Town to Johannesburg in 2 days which is pretty impressive. The price was also decent considering the way GPU prices have sky rocketed recently. I am extremely happy with my card and very grateful for such good service. Thank you guys.
- One thick boi - Jw, 18 March 2021
This is a beast of a graphics card, it performs as expected for the premium that it costs. Would definitely recommend for those who want near 3090 performance at a much better price point
- My word!!!! - Heinrich, 12 March 2021
What a great GPU this is. Its beautiful and it performs top notch. I would highly recommend to anyone wanting to buy this GPU! As usual that you to Wootware for this amazing Product!
