Customers Who Viewed This Product Purchased
Gigabyte GeForce RTX 3080 AORUS MASTER 12G GV-N3080AORUS M-12GD 1...
In stock with SupplierR15,099.00
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | EVGA |
| Series | FTW3 |
| Model | RTX 3080 FTW3 Ultra Gaming (12G-P5-4877-KL) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3080 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 |
| Base Clock | 1260 MHz |
| Boost Clock | 1800 MHz |
| CUDA Cores | 8960 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19000 MHz |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 384-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| HDCP Support | HDCP 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Hash Rate (est.) | LHR 52MH/s (ETH Hash Rate) |
| SLI Support | N/A |
| Features | All-Metal Backplate |
| Adjustable ARGB LED Lighting | |
| Airflow pockets allow air to move more freely through the heatsink to remove more heat | |
| EVGA's iCX3 fans feature a 2nd gen optimized HDB active motor for silent 0dB mode, asynchronous fan mode & a special appraised "E" pattern that further reduces noise | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Consumption | 350W |
| Power Connector | 3x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.75-Slot |
| Dimensions | 136.75mm x 300mm (HxL) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
