Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | FIIO |
| Series | Portable DAC's and Headphone Amp's |
| Model | BTR17 |
| USB Chip | XMOS XU316 |
| USB DAC | 768kHz-32bit, DSD512 native, MQA full decoding |
| USB DAC Driver-Free Mode | Supported |
| Bluetooth Chip | QCC5181 |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth Formats Supported | AAC/SBC/aptX/aptX Adaptive/aptX Lossless/aptX HD/LDAC |
| DAC | ES9069Q*2 |
| Display | 1.3-inch 240×240 color IPS |
| Battery Life | About 8 hours (LDAC) |
| Charging Time | ≤2H |
| Headphone Outputs | Single-ended 3.5mm balanced 4.4mm |
| Output Power 1 | L R≥280mW 280mW (32Ω/THD N < 1%/single-ended/desktop mode) |
| Output Power 2 | L R≥31mW 31mW (300Ω/THD N < 1%/single-ended/desktop mode) |
| Output Power 3 | L R≥650mW 650mW (32Ω/THD N < 1%/balanced/desktop mode) |
| Output Power 4 | L R≥125mW 125mW (300Ω/THD N < 1%/balanced/desktop mode) |
| Output Power 5 | L R≥300mW 300mW (32Ω/THD N < 1%/balanced/non-desktop mode) |
| Output Power 6 | L R≥140mW 140mW (32Ω/THD N < 1%/single-ended/non-desktop mode) |
| Signal-to-Noise Ratio | ≥126dB (UAC decoding, desktop mode, A-weighted) |
| THD N | < 0.00035% (UAC decoding, desktop mode, balanced output) |
| Dimensions | About 16.3×41.2×86.6mm |
| Weight | About 73.4g |
| Colour | Black/Blue |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!