Features Product Description
Additional Information
Reviews (2)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | FIIO |
| Series | Portable DACs and AMPs |
| Model | KA15 |
| USB chip | SPV5048Pro |
| DAC | CS43198×2 |
| Op-amp | SGM8262×2 |
| Supported sampling rates | 768kHz/32bit, DSD256 |
| Display | 0.96-inch color LCD |
| Headphone output | Single-ended 3.5mm Balanced 4.4mm |
| Dimensions | About 52×25×11mm |
| Weight | About 21g |
| Output power 1 | L R=180mW 180mW (32Ω/THD N < 1%/SE/desktop mode) |
| Output power 2 | L R=560mW 560mW (32Ω/THD N < 1%/BAL/desktop mode) |
| Output power 3 | L R=50mW 50mW (32Ω/THD N < 1%/SE/non-desktop mode) |
| Output power 4 | L R=170mW 170mW (32Ω/THD N < 1%/BAL/non-desktop mode) |
| SNR | ≥123dB (A-weighted) |
| Noise floor | PO < 1.7µV (A-weighted); BAL < 3.2µV (A-weighted) |
| THD N | < 0.0004% (~-4dB/32Ω) |
| USB DAC driver-free mode | Supported |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Awesome portable DAC/AMP - Marco, 4 April 2025
Suburb build quality. Has a lot of features built in and can drive power hungry headphones quite easily. Easily recommended!
- Awesome little dongle DAC with good power - Russel, 27 December 2024
Surprisingly capable for such a tiny combo unit, this can relatively easily drive some fairly demanding headphones. It has some good features build in, as well as a handy app for some extra settings or easy setup of EQ profiles. Overall a good value compared to some pricier desktop DAC/AMP's and this is also outstanding for on-the-go use with a phone
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!