| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | Prisma AL |
| Model | FD-FAN-PRI-AL14-PWM |
| Fan Size | 140 x 140 x 25 mm |
| Blade Colour | Semi-opaque White |
| Frame Colour | Black |
| LED Type | Addressable RGB |
| Power Connector | 4-Pin |
| Bearing Type | LLS (Long Life Sleeve) Bearing |
| Operating Voltage | 7 - 12 V |
| Number of Blades | 7 |
| PWM Control | Yes |
| Rotational Speed | 500 - 1700 RPM |
| Noise Level | 34.1 dB(A) |
| Airflow | 103.85 CFM |
| Static Pressure | 2.38 mmH2O |
| Low (0-20%) PWM Speed | 500 RPM |
| Low PWM Noise Level | 15.1 dB(A) |
| Low PWM Airflow | 31.67 CFM |
| Low PWM Static Pressure | 0.44 mmH2O |
| MTBF | 100,000 hrs |
| Cable Length | 500 mm |
| Cable Type | Black, Sleeved |
| Features | 6x Individually addressable hub-mounted RGB LEDs. |
| Specially designed fan blades and outer ring produce an exceptionally uniform glow. | |
| Integrated vibration-damping corners made from high-quality synthetic rubber. | |
| Trip Wire technology introduces a micro-turbulent layer for enhanced blade efficiency. | |
| Aerodynamic stator struts with embedded wiring reduce noise and turbulence. | |
| Asus AURA, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light, and ASRock Polychrome support. | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- FANtastic Fans - Shaun, 19 June 2021
Great static pressure performance at low noise levels ensure that these fans don't cause any distractions when things get hot and you need those extra RPM's to move the extra air for efficient cooling.
- Great fans - Elgar, 14 January 2021
These fans are nice and easy to install and quite big so will move a lot of air. They can also be daisy chained only using one ARGB (5V header) on your motherboard for the entry level boards.
The fan is also compatible with the RGB on most motherboards to sync the lighting accordingly. - Excellent choice for an RGB setup - Martin, 26 November 2020
These fans are fairly silent and quite effective at moving air. They come with ARGB male and female connectors so you can easily daisy chain the RGB on your fans (this is really convenient if you only have 1 ARGB header on your motherboard). These fans claim to work with all RGB sync software - I tested on Gigabytes RGB Fusion 2.0 and works perfectly in sync with my AIO, motherboard and RAM.