ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R899.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | Lumen V2 Series |
| Model | FD-W-L1-S2412 |
| Fan Specifications | |
| Fan Type | 2x Aspect 12 RGB PWM Fans |
| Rotational Speed | 500 – 2000RPM |
| Bearing Type | Rifle Bearings |
| PWM Control | Yes |
| Acoustic Noise | <10 – 33.2 dBA |
| Maximum Airflow | 13-56 CFM |
| Maximum Static Pressure | 0.230–2.34mm H2O |
| Input Voltage | 12V |
| Maximum Input Current | 0.37A |
| MBTF | 90,000 Hours |
| Pump Specifications | |
| Rotational Speed | 4000 ± 10% RPM |
| Bearing Type | Ceramic |
| PWM Control | No |
| Acoustical Noise (Full Speed) | 22 dBA |
| Maximum Pressure | 1.8mm H2O/ 17.6 kPa / 2.5 PSI |
| Input Voltage | 12V DC |
| Input Current (Without Fans) | 0.34 A |
| MTTF | 50 000 Hours |
| Radiator Specifications | |
| Radiator Housing Material | Aluminum |
| Radiator Fin Material | Aluminum |
| Radiator Fan Screw Threads | UNC 6-32 |
| Radiator Dimensions | 272 x 120 x 27mm |
| General | |
| Sockets Supported (Intel) | LGA 1700/1150/1151/1155/1156/1200 LGA 1366/2011/2011-3/2066 |
| Sockets Supported (AMD) | AM5/AM4/FM2+/FM2/ FM1/AM3+/AM3/AM2+/AM2 |
| Cold Plate Material | Copper |
| Thermal Paste | Pre-applied |
| Tube Length | 400mm |
| Tube Material | Low-Permeability Rubber With Braided Nylon Sleeve |
| Fittings, block Side | Articulating 90-Degree Elbow |
| Fittings, Radiator Side | Barbed Fitting |
| Block Height | 43mm |
| Block Measurements (With Fittings) | 79 x 67 mm |
| Block Diameter (Main Block Body) | 67 mm |
| Features | Duality Design Provides Both a Stealthy and Illuminated Look, Controlled From Your Motherboard RGB UI |
| Six ARGB LEDs Are Yours To Command Via Your Motherboard Or Controller | |
| The Removable Top Can Be Turned At 90-Degree Intervals, Making The Logotype Horizontal Independent Of The Mounting Orientation | |
| Pre-Applied Thermal Paste Ensures An Easy Installation | |
| Supports The Most Common Sockets For Both Intel and AMD | |
| Aspect Fans For Low Turbulence and Chaining Support | |
| Articulating Elbow Fittings Make Tubes Easier To Route and Reduces Tension On The Cold Plate Housing | |
| Current Certifications Include Asus AURA, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light, Razer Chroma and ASRock Polychrome Support | |
| Low-Permeability Rubber Tubes With Braided Nylon Sleeves | |
| Package Content | Lumen S24 V2 RGB System |
| 2x Aspect 12 RGB PWM Fans | |
| User Manual | |
| Intel Mounting Kit | |
| AMD Mounting Kit | |
| 5V ARGB Cable | |
| Package Dimensions | 332 x 205 x 137mm (L x W x H) |
| Package Weight | 1.77Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Northern light chiller - Francois, 28 September 2023
Paired with a Fractal case, this AIO looks at home. The northern light theme really shining through with the RGB giving off a soft diffused light. Performance is also excellent, and is able to keep my Ryzen 5 7600x below 30 at idle, and under 80 during heavy stress tests. Most gaming loads are also within the mid 50s, and I've not encountered thermal throttling once. The AMD mounting system is a bit odd at first, but in the end I was able to get it right. Apart from the pre-applied thermal paste the package actually includes additional thermal paste (enough for one use), which was unexpected.









