HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Ripjaws V |
| Model | F4-3200C16D-64GVK |
| Capacity | 64GB (2x32GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Tested Speed | 3200MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| Tested Latency | 16-18-18-38 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.20V |
| Heatspreader Colour | Black |
| Fan lncluded | No |
| Features | Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready |
| Additional Notes | Rate XMP frequency and stability depends on MB & CPU capability. |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- RAM for days! - Llewelyn, 16 July 2025
I would totally recommend these, they are sexy and work amazingly, my machine has never known such breathing room.
I can run four Adobe design products as well as render videos on Davinci and I am barely cracking halfway used! - Good Upgrade - Kerry, 21 November 2024
Basically just got this 64Gb pair to upgrade from my previous 32Gb (2 x 16Gb) for the sake of AI rendering. Solved all my OOM issues without breaking the bank. Really good, affordable RAM.
- Very good Ram Chips. - Anthony, 9 October 2024
The Ram chips are working correctly and gives me ample Ram for my use. The design is plain black and suites my set-up very well. The ram was very well packaged.
- RAM - Gary, 1 September 2024
Excellent quality products and work very well. Would definitely recommend it due to the speed and efficiency of data storage function and accessibility. We received exceptional service and would certainly advise friends to order from Wootware.
- G.Skill F4-3200C16D-64GVK Ripjaws V 64GB (2x32GB) DDR4-3200MHz - Morné, 30 May 2024
These ram sticks RAM!!
The G.Skill F4-3200C16D-64GVK Ripjaws V 64GB (2x32GB) DDR4-3200MHz is a good performant pair of 32GB each stick giving you 64GB ram.
Great for home server or gaming PC.
It is compatible with most Motherboards. DDR4 - Best Priced 3200MT DDR4 kit (2024) - DJDeon0, 10 April 2024
Lots of decent budget friendly memory for your workstations or Star Citizen needs.
Can totally recommend this!
Thanks again Wootware for the great service! - A good 128Gb DDR4 set - Oliver, 15 May 2023
I had no issues with installation and all sticks came working perfectly. No RGB which is a plus for me. Stays very cool with the help of the heatsinks.
- Great buy, super cheap. Ive bought this twice for clients. - Luke, 12 May 2023
Cheapest ram out of 4 different retailers. Works perfectly with intel 13th gen cpus aswell as b760 motherboard chipsets out of the box for intel. No Bios update required.
- EXCELLENT G.Skill (2x32GB) RAM - Mabushe, 2 May 2023
This G.Skill F4-3200C16D-64GVK Ripjaws V 64GB (2x32GB) DDR4-3200MHz CL16 1.35V Black Desktop Memory is a great choice for those who need high-speed RAM for gaming or other intensive tasks. It's fast and reliable, and the black design looks great in any setup. It's also very easy to install and I haven't had any issues so far. Highly recommended!
- G.Skill memory has skill - Morné, 12 May 2022
Great performance at great price. This is solid memory and I am happy with the performance and most important the stability. It's not RGB, but for what I need its is practical and still good looking.
- Ripping Ripjaws memory - Morné, 16 October 2020
Plug these into the motherboard, set the XMP profile in the BIOS, and enjoy the speed. No compatibility issues. Running there in a Gigabyte MB with an intel i3 10100 (VMware ESXi) it works 100%. And you get a life time warranty!

