ADATA AD4S320016G22-SGN Premier 16GB (1x16GB) DDR4-3200MHz CL22 1...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,599.00
Save: R 400!
G.Skill F4-3200C22S-8GRS Ripjaws 8GB (1x8GB) DDR4-3200MHz CL22 1....
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
G.Skill F4-3200C22S-16GRS Ripjaws 16GB (1x16GB) DDR4-3200MHz CL22...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,699.00
Save: R 500!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Ripjaws |
| Model | F4-3200C22S-32GRS |
| Capacity | 32GB (1x32GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Tested Speed | 3200MHz |
| Form Factor | SO-DIMM |
| Tested Latency | 22-22-22-52 |
| Voltage | 1.20V |
| Channel Configuration | Single Channel |
| Notes | This product requires enabling XMP in BIOS to operate at the rated speed. Otherwise, the memory kit will operate at the default speed set by the system. |
| Rated SPD frequency requires compatible CPU and chipset support | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Upgraded RAM on my girlfriends laptop - Donovan, 22 August 2023
This RAM saved my life and relationship.
My girlfriends laptop was so slow that she started to take out her frustrations on me (physically)
Easy to install and very fast RAM. Thank you WOOTWARE for saving my life and relationship. - No competition - Jason, 9 August 2023
Amazing!
- a Good Buy - Peter, 2 March 2023
Service from Wootware was excellent as usual. The product was well packed and protected.
RAM was easy to install and has no issues. Has certainly made a difference to my laptop. - G.Skill F4-3200C22S-32GRS Ripjaws 32GB - Riaan, 16 February 2023
Got two modules for my MSI Pulse GL66 gaming laptop and they are amazing. 64GB makes all the difference when working on multiple projects or when gaming.
Would recommend any day. - Best DDR4 gaming laptop at Wootware - Riyaaz , 8 December 2022
G.Skill makes solid RAM
64GB of pure joy.. - Ram for my Asus Tuf Gaming - Francois, 28 November 2022
Best value for money ram. Fast shipment. Will deal again with Wootware in the near future.
- Good value for money - Jacques-Francois, 13 September 2022
This is good value for money. It runs at 3200MHz as expected in my HP 15-dw3000ni laptop.
- Proper boet. Get it. - Christof, 20 April 2022
G.Skill makes solid RAM for the best price. Get it.
- Bought RAM for my Wootbook - Nikolaas, 22 October 2021
Works perfectly thanks, very happy with the Wootbook RTX3070 and with the additional RAM and NVMe drive I purchased. It runs the whole Adobe Suite very well, which are RAM, GPU, hardrrive and CPU intensive processes where speed and stability is everything.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!


