| Model | F4-3200C22S-8GRS |
| Capacity | 8GB (1x8GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Tested Speed | 3200MHz |
| Form Factor | SO-DIMM |
| Tested Latency | 22-22-22-52 |
| Voltage | 1.20V |
| Channel Configuration | Single Channel |
| Notes | Rated SPD frequency requires compatible CPU and chipset support. |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Its G.Skill, 'nuf said - Bijoy, 21 July 2024
- Dell Vostro 3500 (2021) - 2x8GB upgrade - Nikesh, 4 July 2024
- Stellar RAM upgrade with new laptop - Juan , 15 March 2024
- Lenovo upgrade - Johan, 22 March 2023
- Excellent purchase and service. - Lewis, 16 September 2022
- What a Boost! - Lance, 8 August 2022
- Great Ram Upgrade - Romano, 18 July 2022
i upgraded mu lenovo legion 5's 1x 8gb memory stick to 2x G-skill's aswome memory sticks.
way faster and performed as expected i do not doubt for one second after buying 2 of these.
Wootware being super fast with their deliveries as always - Great service - Brian, 6 June 2022
Great product and excellent service. I would highly recommend this store.
- Getting what is stands for - Francois, 5 May 2022
Performing according to specs
- Great product, just check whether your device BIOS supports more than 2400MHz - Gideon, 15 December 2021
I have a Dell laptop that I'm using this in, and the BIOS only supports up to 2400MHz.