Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (2)
Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HIKSEMI |
| Series | FUTURE NVMe SSD Series |
| Model | HS-SSD-FUTURE-512G |
| Controller | MAXIO Technology MAP1602 Controller |
| Flash Technology | 3D TLC NAND Flash Technology |
| Heatsink | Yes, Ultra-Thin Graphene Heatsink |
| Form factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Capacity | 512GB |
| DRAM Cache | N/A, Host memory buffer with SLC cache |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 7,050MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 4,200MB/s |
| 4K Random Read (IOPS) | Up to 710,000 IOPS |
| 4K Random Write (IOPS) | Up to 640,000 IOPS |
| Endurance (Total bytes written) | 900TBW |
| General | |
| Power Consumption (Max) | 3.66W |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38 mm (L x W x H) |
| Weight | 7 grams |
| MTBF | 2.0 Million hours |
| Colour | Black |
| PS5 Compatibility | N/A |
| Direct Storage Compatibility | Yes, supports Direct Storage (Windows 11 and later) |
| Operating System Support | Microsoft Windows 10 or later |
| Linux Kernel 2.6.31 or later | |
| Software | N/A |
| Features | S.M.A.R.T. |
| Advanced Garbage Collection | |
| RAID Engine | |
| LDPC Coding | |
| Host Memory Buffer | |
| SLC Cache | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good SSD - Sufiii, 11 March 2026
Honestly, at the time this SSD had the best read and write speeds for the price. I mainly use it for gaming and it has been really good so far with no issues at all. I also like that it comes with a heatsink. If your motherboard doesn’t have an M.2 cover, it actually looks pretty cool compared to those plain green SSDs. Overall, I totally recommend it.
- Suitably fast - Francois, 12 August 2024
Copy/paste blazenly fast and could open OS + software in less than 3 seconds after boot-up. Easy to install onto motherboard and already have thermal paste on it to help transfer heat to the motherboard heatsink.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
G.Skill F4-3200C22S-8GRS Ripjaws 8GB (1x8GB) DDR4-3200MHz CL22 1....
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!




