Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HIKSEMI |
| Series | FUTURE NVMe SSD Series |
| Model | HS-SSD-FUTURE-4096G |
| Controller | MAXIO Technology MAP1602 Controller |
| Flash Technology | 3D TLC NAND Flash Technology |
| Heatsink | Yes, Ultra-Thin Graphene Heatsink |
| Form factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Capacity | 4000GB (4TB) |
| DRAM Cache | N/A, Host memory buffer with SLC cache |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 7,450MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 6,500MB/s |
| 4K Random Read (IOPS) | Up to 907,000 IOPS |
| 4K Random Write (IOPS) | Up to 700,000 IOPS |
| Endurance (Total bytes written) | 7200TBW |
| General | |
| Power Consumption (Max) | 5.44W |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38 mm (L x W x H) |
| Weight | 7 grams |
| MTBF | 2.0 Million hours |
| Colour | Black |
| PS5 Compatibility | N/A |
| Direct Storage Compatibility | Yes, supports Direct Storage (Windows 11 and later) |
| Operating System Support | Microsoft Windows 10 or later |
| Linux Kernel 2.6.31 or later | |
| Software | N/A |
| Features | S.M.A.R.T. |
| Advanced Garbage Collection | |
| RAID Engine | |
| LDPC Coding | |
| Host Memory Buffer | |
| SLC Cache | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 7200TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very good NVME - Nikolaas, 26 August 2025
The drive works as intended. I formatted it and put it in an external housing and it works well. The speed is as good as it gets from a USB-C port housing.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!









