Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Ripjaws M5 NEO RGB |
| Model | F5-6000J3038F16GX2-RM5NRK |
| Capacity | 32GB (2x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6000MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| Tested Latency | 30-38-38-96 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 4800Mhz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Fan lncluded | No |
| Heatspreader Colour | Black |
| Features | AMD EXPO (Memory Profile) Ready |
| Notes | Rated EXPO frequency & stability depends on MB & CPU capability |
| Warranty Information | |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent RAM - Metroid, 20 August 2025
It worked at advertised speeds with 1-click (MSI X670E and Ryzen 9800X3D)
- G Skill never fails to disappoint - Jason, 20 August 2025
I have been using GSkill memory in my builds for years and have had zero issues. The M5 Neo not only looks great but can back it up with great performance. Can't go wrong with GSkill.
Category Bestsellers
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,399.00
Save: R 2,700!





