Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,399.00
Save: R 2,700!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | G.Skill |
| Series | Trident Z5 RGB |
| Model | F5-6400J3239G16GX2-TZ5RK |
| Capacity | 32GB (2x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6400MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| Tested Latency | 32-39-39-102 |
| Tested Voltage | 1.4V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 4800Mhz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Fan lncluded | No |
| Heatspreader Colour | Black |
| Features | Intel XMP 3.0 (Extreme Memory Profile) Ready |
| Notes | Rated XMP frequency & stability depends on MB & CPU capability |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Awesome! - Michael, 16 October 2024
No complaints; it runs at rated speeds in dual-channel mode with the default XMP profile enabled. Just confirm that your motherboard supports the RAM and the speed you plan to run it at. While this isn't always necessary, it ensures that everything will work out of the box without any tweaking or stability issues.
- Great stuff! - Junior, 15 July 2024
Works well with my particular 13600KF and mobo. It's Hynix A-die so you can go nuts with tweaking and running even tighter timings on it.
- Hynix A-die beast - Wesley, 27 April 2023
Bought this kit for my Ryzen 7800x3D build. Surpisingly I was able to load the xmp profile and run at 6400Mhz Cl32 on AM5. Not usually the case for many people according to the web. Very happy with the kit and looking forward to many hours of fine tuning the timings :D
- Excellent value and terrific performance - Dain, 16 November 2022
This particular kit seems to be Hynix A-die, and it does pretty much what you expect it to. If you're on Raptor Lake, and especially if you're on Z790, this is the kit you're going to want. This kit seems to be more mature compared to earlier Trident Z5 as well. Other than that, I just wanted to give a special thanks to Gareth for assisting me with all my queries regarding this kit. Definitely my recommendation for DDR5 in ZA, although AMD users might want to stick to EXPO per what I've observed in the space over the last few weeks.





