Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GeiL |
| Series | Orion RGB Series |
| Model | Orion V RGB AMD Edition (GAVSG516GB6000C36CSC) |
| Capacity | 16GB (1x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6000 MHz |
| Multi-Channel Kit | Single Channel |
| Tested Latency | CL36, 36-48-48-96 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | On-Die DDR5 ECC |
| SPD Speed | 4800 MHz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| RGB Lighting | Yes, Addressable RGB Lighting supports all major motherboard controls |
| Height | 38mm |
| Overclocking | Intel eXtreme Memory Profile 3.0 |
| AMD EXPO Memory OC Profile | |
| Colour | Titanium Grey |
| Dimensions | 139 x 38 x 8mm (L x H x W) |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,999.00
Save: R 2,400!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,399.00
Save: R 2,700!





