HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GeIL |
| Series | ORION RGB Memory |
| Model | GOSG416GB3600C18BDC |
| Capacity | 16GB (2x8GB) |
| Memory Type | DDR4 |
| Tested Speed | 3600 MT/s |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel |
| Tested Latency | CL18, 18-22-22-42 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | N/A |
| SPD Speed | 2400 MT/s |
| SPD Voltage | 1.2V |
| RGB Lighting | Yes, GeIL Orion Addressable RGB Lighting |
| Height | 38mm |
| Overclocking | Intel eXtreme Memory Profile 2.0 |
| Colour | Titanium Grey |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Solid - George, 25 February 2026
If I bought these before the Rampocalypse, I would be so incredibly disappointed in this. In every aspect. But, right now, it's ram, ram that works, ram that is at a decent speed, and has rgb,aand is mostly affordable. Impossible to complain
- Affordable and practical - Vincent, 4 December 2025
I needed 16gb more ram and bought these. They do exactly what you expect with the added bonus of being RGB. They look great in a see-through case and run pretty well. Im happy with this purchase and its an easy recommend from me
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
AMD 100-100001585BOX Ryzen 5 5600XT 6-Core 3.7GHz (4.7GHz Boost) ...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,199.00
Save: R 800!











