Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | Gen 4 Series |
| Model | gen 4 4000E (G440E1TB) |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 1.4 |
| Flash Type | TLC NAND Flash |
| Controller | PCIe Gen 4 NVMe Controller |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 4,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 3,900MB/s |
| 4K Random Read IOPS | N/A |
| 4K Random Write IOPS | N/A |
| Endurance Rating | 320TBW |
| Power | |
| Average Power Consumption | 4400mW Read, 4000MW Write |
| Idle Power Consumption | 50mW (PS3 sleep), 5mW (PS4 sleep) |
| General | |
| Features | Host Memory Buffer with SLC Cache |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Pre-Installed Graphene Heatspreader | |
| MTTF | 1.5 million hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1000 G @ 0.5msec Half Sine |
| PS5 Compatibility | N/A, performance may not be as expected. |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.3mm (L x W) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!



