[RECERTIFIED] Gigabyte Radeon RX 7800 XT GAMING OC 16G GV-R78XTGA...
Contact for AvailabilityR11,572.00
R8,999.00
Save: R 2,573!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GAMING Series |
| Model | Radeon RX 7800 XT GAMING OC (GV-R78XTGAMING-OC-16GD) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 7800 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Compute Units | 60 Compute Units |
| Ray Accelerators | 60 RT units |
| Stream Processors | 3840 Unified |
| Base Clock | 1295 MHz |
| Game Clock | Up to 2254 MHz |
| Max Boost Clock | Up to 2565 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 3 Architecture |
| GPU Design | TSMC 6nm Monolithic Die |
| Memory | |
| Infinity Cache | 64MB |
| Effective Memory Clock | 19.5Gb/s |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 2.1 with HDCP 2.3 |
| 2x HDMI 2.1 with HDCP 2.3 | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | WINDFORCE Cooling System Design |
| Triple Ball Bearing 00mm Alternate-Spinning Fans | |
| Vented Metal Backplate | |
| Gigabyte RGB Fusion Integration | |
| PCI Express 4.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 265W |
| Minimum Recommended Power Supply | 700W |
| Power Connector | 2x 8-Pin PCI PEG |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slots |
| Dimensions | 302 x 130 x 56mm (L x H x W) |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-Bit | |
| Linux x86_64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- So Worth it - G, 17 June 2025
This card performs so well, i have paired it with the 5700X3D and 1440p gaming runs so well good FPS and runs quiet even under heavy loads, i can recommend this card.
- Beast of a card - MM, 1 April 2025
I love this thing!
I upgraded from an RX 6600 to this and the performance gain is MASSIVE.
The card itself is also quite big so maybe consider investing in an anti-sag tool!
It does suck quite a bit of power, but with performance like this I don't even mind!
goodbye 60fps 1080p medium setttings
Hello 100+ fps 1440p ultra! - Amazing service!!! - Eben, 5 March 2025
Never heard of Wootware, and decided to try them out bought the Gigabyte Radeon RX 7800 XT GAMING OC, and I was blown away by the amazing service, and the lightning-fast delivery to my doorstep, The item arrived in perfect condition and is working flawlessly, the entire process was seamless and stress-free, would recommend Wootware, will do all my computer shopping from them from now on, try them out!
- 100% recommend - Miguel, 13 February 2025
Super happy with Wootware, their delivery in partnership with the courier guy was fantastic and the card performs really well, thank you to all at Wootware and the courier guy, happy with my purchase
- Good Product - Rishane, 3 January 2025
Running games on highest graphic settings without any issues. Powerhouse of a GPU.
Side note: Fans only power up at around 50C which does generate some heat, but this can be changed with AMD Adrenalin. - Worthy - Dale, 6 November 2024
Stunning looking card! Best looking one I've had and the RGB is a nice touch. Had a XFX 6800 XT, and while I loved the look of it, once I opened the box for this 7800XT, blew the other one out the water.
Its significantly cooler than the XFX, granted the fans can abit loud, but with a bit of tuning, they can be whisper quiet with slighly higher temps.
Can be quite power-hungry as AMD cards are, but with a little bit of undervolting, it keeps more or less the same performance while pulling less power.
The Gigabyte also has 3 years warranty whereas the XFX only has 2. That alone made me choose this one
Perfect for 1440p and paired with a 5700X3D, I can run any game I want!
Thanks Wootware for the great service as always! - Great product - Kwame, 30 August 2024
I upgraded from a pretty feisty Power Color 6600XT to this amazing piece of machinery and I have no regrets. I can play pretty much anything on the highest graphics settings without worry. It is ray tracing capable, but performance suffers greatly on some of the bigger titles. Otherwise, I regret nothing!
- Performance and Looks - Etienne, 17 January 2024
I recently built a mini ITX SFF PC using the Lian Li G99.A4H2O, Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz, ASUS ROG STRIX B650E-I GAMING, Corsair CP-9020186 SF750, NZXT RL-KN240-B1 Kraken and Gigabyte Radeon RX 7800 XT GAMING OC 16G. This cools the CPU very well and, under load, runs cyberpunk 2077 (1440p, ultra) at ~75C.
This GPU never really goes above 50C when gaming under load and even when the fan rpm goes up, there is no coil whine or noise that I could hear. Paired with the Kraken, my system runs at an avg of 59-65C across the board.
The fit is snug but works in the Lian Li G99.A4H2O case and it's due to the front panel being able to snap off. The case comes with a riser cable that is easy to install without any issues or card wobble.
I haven't played a bunch with FSR and the AMD optimizations yet but with the raw performance from this card, that I feel is not really necessary. Great step up from my NVIDIA GeForce RTX 2060.
HIKSEMI HS-SSD-FUTURE-LITE-1024G FUTURE LITE 1TB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR5,499.00
R3,699.00
Save: R 1,800!
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
Cooler Master MPW-A001-AFAG-BEU ELITE Gold 1000 1000W 80 Plus Gol...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,349.00
Save: R 450!
AMD 100-100001581WOF Ryzen 9 5900XT 16-Core 4.8GHz Boost Socket A...
In stock with WootwareR7,799.00
R6,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
MSI B650M GAMING WIFI AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micro-ATX Desktop...
Contact for AvailabilityR2,762.00
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
![[RECERTIFIED] Gigabyte Radeon RX 7800 XT GAMING OC 16G GV-R78XTGA...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/g/v/gv-r78xtgaming-oc-16gd_0__2.jpg)










