Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HP |
| Series | Omen |
| Model | 1AM64EA | Processor |
| Model | Core i7-7700HQ |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.80 GHz |
| Boost Clock | 3.80 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 6 MB |
| Lithography | 14 nm | Memory |
| Total Installed | 12 GB (1x 4GB, 1x 8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2400 MHz |
| Maximum Capacity | 32GB (2 Slots) | Graphics |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce GTX 1050 4GB GDDR5 | Display |
| Size | 15.6" |
| Panel type | Full HD IPS UWVA Anti-glare WLED Backlit |
| Native Resolution | 1920 x 1080 | Storage |
| Installed | 1x 128GB M.2 SATA3 SSD | 1x 1TB 7200RPM HDD | Input / Output |
| Ports | 1x HDMI | 1x Headphone / Microphone Combo Jack | 1x USB 2.0 | 2x USB 3.1 Gen 1 | 1x RJ45 | 1x Multi-format SD Card Reader | Communications |
| Network | 10 /100/1000 Gigabit Ethernet LAN |
| Wi-Fi | 802.11ac |
| Bluetooth | v4.2 | Integrated Input Devices |
| Keyboard | Illuminated Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad | General |
| Webcam | Yes, HP Wide Vision HD Camera |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Security | Security Lock Slot |
| Battery | 4-cell, 63.3 Wh Li-ion |
| Power | 150 W AC Adapter |
| Dimensions (WxDxH) | 382 x 253 x 24.5 mm |
| Weight | 2.2 kg | Warranty Information |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |