ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R899.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | FrostFlow |
| Model | FrostFlow X 240 Lite |
| Compatibility | Intel LGA2066/2011/1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 250W |
| Radiator Dimension | 285mm x 120mm x 30mm |
| Radiator Material | Aluminium |
| Tube Material | Premium Sleeved Tubing |
| Tube Length | 400mm |
| Waterblock Dimension | 70mm x 70mm x 50mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump Specifications | |
| Pump Current | 0.25A |
| Pump Speed | 2100 RPM |
| Pump Bearing | Ceramic Bearing |
| Pump Life Expectancy | 50,000 Hours |
| Pump Noise Level | 25dBA |
| Fan Specifications | |
| Fan Dimensions | 120mm x 120mm x 25mm |
| Included Fans | 2x 120mm PWM Fans |
| Fan Speed | 700RPM - 1800RPM |
| Max Air Flow | 76.16CFM |
| Max Static Pressure | 2.16mmH2O |
| Noise | 15.2dBA - 35.2dBA |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8VDC - 13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.2A |
| Power Input | 2.4W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Value for money! - Muhammed Ali, 13 March 2024
I switched from another corsair 280 AIO to this 240. Fans are super quiet and temps never hit over 60c. I already have RGB radiator fans so it wasn't a problem in terms of aesthetics. Very impressed especially considering the price too!.. Received the product on time and the packaging is good. Thanks Wootware!
- Nice Liquid Cooler - Samantha, 6 March 2024
This is my first liquid cooler that I've used and it works quite well. I don't notice any noise (if it could make a noise), and is very subtle looking. I wanted something more subtle in appearance and it fits very well.
- Awesome cooler - Daniel, 11 December 2023
A great all round cooler that drops your temps and looks minimalistic and good. Went from 35+ idle down to 27ish idle and doesn't push over 60 under heavy load(I have a Ryzen 5 3600). Really quiet and good quality, with a great price couldn't have asked for a better bang for your buck cooler and awesome service from Wootware to go with it, just got to love it all! Definitely recommend this cooler if you on a budget and want a good cooler!
- ID-Cooling FrostFlow X 240 - Ettian, 5 October 2023
CPU temps in my pc went down by at least 20 deg C, and my system fan noise is now much lower. Very happy with the product. Support and customer service from you guys are outstanding, received the package so fast and neatly packed .. thanks a million!
- Impressive - Liam, 18 September 2023
I had a stock cooler for my Ryzen 5 5600.
Idle temps went from 49 to 27 degrees celsius.
Gaming temps went from 80 to 51 degrees celsius.
Stress test temps went from 95 to 65 degrees celsius.
This is my first AIO cooler purchases as well, so I am impressed. - Upgrade went well - Ruhan, 31 July 2023
I'm loving the parts, the performance is great. The packaging was excellent with no damage to parts. The packages also came earlier than stated which is superb while waiting for an upgrade.
- Excellent AIO Cooler - Mark, 1 June 2023
This is a brilliant All-in-One (AIO) cooler which does a phenomenal job cooling my Ryzen 7 5700X CPU (which did not come with a cooling fan). It is silent and fits into the case real well. Not flashy either which is my preference.
- Very good cooling - Christiaan, 3 April 2023
Gaming temps went from almost peaking at 80 degrees celsius to a max of 60 and average of 56 degrees celsius. Build quality is excellent and pump and fans are not really audible under load.









