Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R899.00
Save: R 150!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | CPU Coolers |
| Model | FX240 TD |
| Compatibility | Intel LGA1954/1851/1700/1200/115X |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 300W |
| Radiator Dimension | 276 × 120 × 27 mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Material | Premium Sleeved Tubing |
| Tube Length | 400 mm |
| Waterblock Dimension | 73 × 69 × 57 mm |
| Cold Plate Material | Copper |
| Pump Current | 0.45A Max. |
| Pump Speed | 2900 RPM ±10% (PWM) |
| Pump Bearing | Ceramic Bearing |
| Pump Life Expectancy | 50,000 Hours |
| Pump Noise Level | 25 dB(A) |
| Fan Model | AS-120-ARGB V2 |
| Fan Dimension | 120 × 120 × 25 mm |
| Included Fans | 2 pcs |
| Fan Speed | 300 ~ 2000 ±10% RPM |
| Max. Air Flow | 58 CFM |
| Max. Static Pressure | 1.94 mmH2O |
| Noise | 27.2 dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12V DC |
| Operating Voltage | 10.8 – 13.2V DC |
| Started Voltage | 7V DC |
| Rated Current | 0.15A |
| Power Input | 1.8W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 7-pin (4-pin PWM 5V 3-pin ARGB) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









