Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | J5create |
| Model | JUH377 |
| Power Mode | Bus-powered |
| Power Adapter | Input: AC 100-240V, 50~60 Hz |
| Output: DC 5V / 4A | |
| Upstream Port | USB 3.0 Micro B Female connector |
| Cable | USB 3.0 Micro B to Type A (60cm) |
| Dimensions | Main body: 150 (H) x 32.8 (W) x 14.8 (D) mm |
| Cable Length : USB3.0 TYPE-B TO TYPE-A CABLE 2 ft / 60cm | |
| Weight | 70g |
| OS Compatibility | Microsoft Windows10 / 8.1 / 8 / 7 / XP / Vista / 2000 / Windows Server |
| Linux OS | |
| Package Contents | j5create USB 3.0 7-port HUB JUH377 |
| USB3.0 TYPE-B TO TYPE-A CABLE | |
| Power Adapter 5V/4A | |
| Quick Installation Guide | |
| Maximum transfer speed | 5GB/s |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers









