Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | WINX |
| Series | CONNECT Ultra |
| Model | WX-HB113 |
| Product Type | Type-C Hub |
| Total Ports | 14 |
| Colour | Sandblasted Anodized Gray |
| Material | Aluminium Alloy |
| Host Interface | |
| Host Interface | Type-C |
| Display Outputs | |
| HDMI Ports | 2 |
| Single Display: 4K@60Hz (3840×2160) | |
| Multi-Display: 1080p@60Hz (1920×1080) | |
| DisplayPort Ports | 1 |
| Single Display: 8K@30Hz (7680×4320) | |
| Multi-Display: 4K@60Hz (3840×2160) | |
| Supported Display Modes | Single, Dual, Triple (Extend Or Mirror) |
| Maximum Resolution | 8K |
| Notes | 8K@30Hz Requires Host DP1.4 |
| Multi-Display Expansion Not Supported On macOS | |
| USB & Data | |
| Type-C Data Port | 1x Type-C 3.0 (Up To 5Gbps) |
| USB 3.0 Ports | 2x USB 3.0 (Up To 5Gbps) |
| USB 2.0 Ports | 3x USB 2.0 (Up To 480Mbps) |
| Max Data Transfer Rate | Up To 5Gbps |
| Power | |
| Power Delivery | 100W (20V/5A) |
| PD Port | 1x Type-C Power Delivery |
| Networking & Audio | |
| Ethernet | 1x RJ45 Gigabit (10/100/1000Mbps) |
| Audio | 1x 3.5mm AUX Stereo |
| Card Readers | |
| SD Card Reader | 1 |
| microSD Card Reader | 1 |
| Compatibility | |
| OS Compatibility | Windows |
| Linux | |
| Mac | |
| Android | |
| General | |
| Operating Temperature | -30°C To 60°C |
| Cable Length | 15cm |
| Product Dimensions | 138mm x 55mm x 15mm |
| Product Weight | 115g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers









