Customers Who Viewed This Product Purchased
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!
Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Keychron |
| Series | C-series Keyboards |
| Model | C1 Pro (C1P-M1) |
| Switch Type | Keychron K Pro Red Hot-Swappable Switches |
| Media Keys | N/A, alternate media control functions with FN Key |
| Key Feel | Linear & Smooth |
| Keyboard Form Factor | 80% Tenkeyless US ANSI layout |
| Connectivity | USB 2.0 Type-C Wired (Data, Power) |
| Lighting | Yes, RGB backlit with 16.7 Million Colours |
| Wrist Rest | N/A |
| On-Board Memory | Yes, 2x on-board profiles (macOS, Windows) |
| Battery Life | N/A |
| Connectivity | Removable USB 2.0 Type-C to Type-A Wired Cable |
| Keycaps | OEM Profiled Double-Shot PBT Concave Keycaps |
| Polling Rate | Up to 1000Hz Polling |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions | 355.5 x 129.3 x 44m (W x D x H) |
| Weight | 0.7kg |
| Software | Keychron Launcher web app for keyboard customisation |
| Full QMK customization | |
| Supported Operating Systems | macOS |
| Windows 10 & Later | |
| Linux | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









