Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Keychron |
| Series | Cherry Profile PBT |
| Model | PBT-65 |
| Design & Material | |
| Keycap Material | Double-Shot PBT Plastic |
| Profile | Cherry |
| Surface Finish | Textured Matte |
| Printing Method | Double-Shot Moulding |
| Legends | Non-Backlit |
| Keycap Thickness | Approx. 1.4 mm |
| Stem Type | Cross-Type (MX-Compatible) |
| Compatibility | |
| Switch Compatibility | MX-Style Mechanical Switches |
| Gateron | |
| Cherry | |
| Kailh | |
| Keycap Compatibility | ANSI Layout |
| Layout Support | Mac |
| Windows Systems | |
| Physical Specifications | |
| Number of Keycaps | 143 |
| Colour | Dolch Red |
| Net Weight | Approx. 380 g |
| Package Weight | 540 g |
| Package Dimensions | 130mm x 30mm x 220mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers








